Dnia 23 marca 2025 roku grupa pielgrzymów z Konfraterni św. Apostoła Jakuba Starszego wzięła udział we Mszy Świętej, w intencji księdza płk. SG Zbigniewa Kępy, kapelana Konfraterni św. Jakuba.
Liturgii przewodniczył ks. ppłk Karol Skopiński, proboszcz katedry. W koncelebrze wzięli udział: ks. płk. SG dr Zbigniew Kępa, ekonom Ordynariatu Polowego i ks. por. Karol Bernatek, wikariusz katedry polowej.
W trakcie Mszy św. modlono się także za poległych i zmarłych uczestników Akcji pod Arsenałem, za licznie zgromadzonych w świątyni harcerzy Związku Harcerzy Rzeczpospolitej oraz innych ugrupowań harcerskich z całej Polski, uczestniczących w „Rajdzie Meksyk” i za jego organizatorów.
Członkowie Konfraterni św. Jakuba i Grupy Misyjnej przy katedrze polowej całym sercem modlili się za swojego opiekuna duchowego i kapelana ks. Zbigniewa Kępę, z okazji jego niedawnych imienin.
Zebranych powitał ks. ppłk. Karol Skopiński. Oprawę liturgii Mszy Świętej przygotowali zgromadzeni harcerze, którzy ze sztandarami i proporcami, oddali harcerski hołd bohaterom jednej z najważniejszych akcji zbrojnych Szarych Szeregów, jaką była Akcja pod Arsenałem 26 marca 1943 roku. Jej celem było uwolnienie aresztowanego przez Niemców harcmistrza Jana Bytnara pseudonim „Rudy”, którego odbito wraz z dwudziestoma innymi więźniami. Jednak Jan Bytnar zmarł po trzech dniach z powodu licznych obrażeń spowodowanych torturami, jakimi był poddawany przez Gestapo.
W wygłoszonej homilii ks. Zbigniew Kępa nawiązał do kwestii wolności, niezbędnej do pełni życia w radości i godności, poruszonej w liturgii słowa (Wj. 3, 1-8a. 13-15), mówiącej o doświadczeniu niewoli egipskiej i działaniu Boga poprzez wybrane osoby i wydarzenia. „Dzisiejsza obecność harcerzy kieruje uwagę na trudny czas okupacji niemieckiej podczas II wojny w Polsce, kiedy byt naszej Ojczyzny i życie jej obywateli było w śmiertelnym zagrożeniu” – zaznaczył kapłan. Jako przykład służby Ojczyźnie, kaznodzieja przybliżył postać harcmistrza Janka Bytnara „Rudego”, z 23 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej , który wraz z przyjaciółmi pracował i walczył w konspiracji o wolność kraju. Aresztowany, brutalnie bity w czasie przesłuchań w siedzibie Gestapo przy Alei Jana Chrystiana Szucha, po próbie odbicia z rąk niemieckich w zbrojnej akcji Szarych Szeregów o kryptonimie „Meksyk II”, przypłacił życiem tęsknotę za wolną Ojczyznę. „Życie według reguł i norm danych od Boga, pomaga kształtować sumienie, daje oparcie i pomoc do odnalezienia właściwego kierunku w życiu ludziom, którzy tak często dzisiaj ulegają różnym ideom i prądom myślowym.” Na zakończenie homilii ks. Kępa odniósł się do Ewangelii o figowcu, nad którym zawisła groźba wycięcia, ponieważ od trzech lat nie owocuje. Bóg okazuje cierpliwość, ale stawia też wymóg, aby człowiek starał się o dobre owoce: „A jeśli nie [przyniesie owocu], w przyszłości możesz go wyciąć”, brzmi przestroga zawarta w Ewangelii (Łk. 13, 1-9).
III Niedziela Wielkiego Postu stanowi dla nas zachętę: co mam uczynić , aby przynosić owoce dobrego życia? W co mam się zaangażować? W czym mam się zmienić? Według jakich ideałów mam żyć? – podsumował ks. Kępa.
Po zakończeniu liturgii, błogosławieństwie i życzeniach ks. proboszcza Skopińskiego dla solenizanta ks. Zbigniewa, odśpiewana została pieśń patriotyczna „Boże coś Polskę przez tak liczne wieki otaczał blaskiem potęgi i chwały, coś ją osłaniał tarczą swej opieki od nieszczęść, które przygnębić ją miały, przed Twe ołtarze zanosim błaganie, Ojczyznę wolną pobłogosław, Panie”.
Następnie, w sali konferencyjnej świętowaliśmy przy kawie i słodyczach, imieniny naszego kapelana i opiekuna ks. Zbigniewa Kępy. Życzenia od naszej wspólnoty złożył Senior Konfraterni Marek Sokołowski, bukiet kwiatów wręczyła Skarbnik Agata Szarko. Niecodzienny podarunek z pielgrzymki do Meksyku – kopię cudownego obrazu Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe – wręczyli Jolanta i Paweł Szczerkowie. Ksiądz Zbigniew przyjął życzenia od Grupy Misyjnej oraz życzenia indywidualne od zgromadzonych gości.