23 marca 2025
Uczestnicy Rajdu Meksyk, zjazdu ZHR z okazji 82. rocznicy Akcji pod Arsenałem, modlili się podczas Mszy św. w katedrze polowej. Liturgii przewodniczył ks. ppłk Karol Skopiński, proboszcz katedry polowej.
Mszę św. koncelebrowali ks. płk SG Zbigniew Kępa, ekonom Ordynariatu Polowego i ks. por. Karol Bernatek, wikariusz katedry polowej. Modlono się za uczestników Akcji pod Arsenałem, szczególnie poległych w niej i zmarłych, za uczestniczących w Rajdzie Meksyk i jego organizatorów.
W katedrze polowej zgromadzili się harcerze ze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej z całej Polski wraz ze sztandarami i proporcami. Przygotowali oni liturgię słowa. Obecni byli również członkowie Konfraterni św. Jakuba oraz grupy misyjnej Ordynariatu Polowego, którzy w szczególny sposób modlili się za swojego duszpasterza, ks. płk SG Zbigniewa Kępę z okazji niedawnych imienin. Zebranych na początku liturgii powitał ks. ppłk Karol Skopiński.
W homilii ks. Kępa zwrócił uwagę na kwestię wolności, która poruszona była w liturgii słowa. – Jednym z najgłębszych i najważniejszych pragnień każdego człowieka jest pragnienie życia w wolności. Każda niewola, każde niesprawiedliwe ograniczenie upokarzają go i nie pozwalają cieszyć się pełnią życia, powodują smutek i gorycz – podkreślił. Wspomniał doświadczenia niewoli egipskiej i działania Boga, który wyprowadza z niewoli. Dodał, że obecność harcerzy uczestniczących w Rajdzie Meksyk „kieruje naszą uwagę na trudny czas, jaki nasza Ojczyzna, nasi rodacy przeżywali podczas II wojny światowej”. – Niewola w jakiej wtedy znaleźli się polscy obywatele była nie tylko przykra, upokarzająca, ale stanowiła śmiertelne zagrożenie dla przyszłości narodu – zaznaczył.
Kapelan przypomniał życiorys Janka Bytnara „Rudego”, uwolnionego w Akcji pod Arsenałem członka Szarych Szeregów. – Był jednym z tych, którzy tęsknili za wolności, co więcej pracowali i walczyli, by Ojczyzna była wolna – podkreślił. Zaznaczył, że w wyniku działalności konspiracyjnej „Rudy” został aresztowany, był brutalnie bity w czasie przesłuchiwań w siedzibie Gestapo, co stało się przyczyną jego rychłej śmierci. – Przypłacił życiem tęsknotę za wolną Ojczyzną. Dla was, młodych harcerzy jest przykładem służby Ojczyźnie, jej wolności i niepodległości – zwrócił się do uczestników Rajdu Meksyk.
Ks. płk SG Zbigniew Kępa odniósł się również do pragnienia wolności, będącego współcześnie udziałem wielu ludzi. – Myślimy o pragnieniu wolności, które rodzi się w sercu człowieka, który odnalazł Boga i spotkał się z nim. Bez Boga łatwo stać się łupem różnych ideologii i prądów myślowych, które pragną zawładnąć sercami i umysłami ludzi. Jeżeli ktoś nie ma busoli, nie ma kompasu, który by pokazywał kierunek, w jakim należy iść, łatwo dać się zachwycić i porwać temu, co wydaje się być życiem bez ograniczeń, bez reguł, bez zasad – ale w konsekwencji przynosi uzależnienie i konieczność podporządkowania się ideom, które nie służą promocji człowieczeństwa i pełnej wolności – przekonywał. – Dlatego też Kościół posyła misjonarzy do różnych krajów i wspólnot, aby ukazywać, że bez Chrystusa nie ma pełnej wolności osobistej i społecznej. Bez Boga sumienie człowieka nie znajduje oparcia i pomocy – dodał.
Na zakończenie homilii kapelan odniósł się do Ewangelii (Łk 13,1–9) o nieprzynoszącym owoców figowcu. – Bóg każdemu z nas okazuje cierpliwość ale stawia przed nami wymóg, konkretne zadanie, byśmy wydawali dobre owoce. Nad nami jak nad figowce wisi bowiem groźba „A jeśli nie [przyniesie owocu], w przyszłości możesz go wyciąć” (por. Łk 13,9) – przestrzegł. – III Niedziela Wielkiego Postu stanowi dla nas zachętę: Co nam uczynić, aby przynosić owoce dobrego życia? W co ma się zaangażować? W czym mam się zmienić? Według jakich ideałów mam żyć? – podsumował ks. Kępa.
Przed błogosławieństwem ks. ppłk Karol Skopiński złożył życzenia ks. płk. SG Zbigniewowi Kępie. Podziękował za zaangażowanie duszpasterskie i służbę w wielu dziełach Ordynariatu Polowego. – Niech Pan Bóg czuwa i wspiera, Matka Najświętsza, nasza patronka, wyprasza na każdy dzień łaski – życzył.
Na końcu Mszy św. harcerze odśpiewali modlitwę harcerską.
Tekst Paulina Piątkowska, zdjęcia: Marek Sokołowski, Beata Sokołowska