Drugi etap dwudniowej pielgrzymki Podlaską Drogą św. Jakuba, pątnicy z Konfraterni św. Jakuba Apostoła rozpoczęli 22 lutego, w ramach realizacji zadania Camino – Droga Spotkania. Kontynuując naszą pielgrzymią wędrówkę Podlaską Drogą św. Jakuba, wyruszyliśmy rankiem z miejscowości Czyżew. Na stacji kolejowej upamiętnione jest miejsce pierwszej (1940-1941) z czterech, masowych deportacji na Sybir obywateli polskich różnych wyznań, dokonanych przez okupantów sowieckich. Pielgrzymowanie rozpoczęliśmy w grupie 21 osób z ks. płk. SG dr Zbigniewem Kępą, kapelanem Konfraterni. Przy zimowej pogodzie z lekkim mrozem i śniegiem skrzypiącym pod stopami, zaplanowaliśmy pokonanie 26 km. Przemierzaliśmy teren jednego z największych parków w Polsce, pośród rozległych obszarów Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego z zachowaną wiejską zabudową.
Po 14 km doszliśmy do Zuzeli, w której 3 sierpnia 1901 roku urodził się i został ochrzczony Stefan Wyszyński. Tutaj mieszkał przez pierwszych 9 lat swojego życia, w 1910 roku rodzina Wyszyńskich przeprowadziła się do Andrzejewa. We wsi Zuzela znajduje się Muzeum Lat Dziecięcych ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego, działające przy tutejszej parafii pw. Przemienienia Pańskiego. Jest to zrekonstruowany drewniany budynek dawnej szkoły powszechnej, gdzie mały Stefan pobierał naukę w latach 1908 – 1910. W środku odtworzono mieszkanie państwa Wyszyńskich oraz klasę szkolną z początków XX wieku, charakterystyczną dla szkół rosyjskich. W zbiorach znajdują się pamiątki związane z dzieciństwem Prymasa Tysiąclecia i jego rodziny. Ojciec Stefana, Stanisław Wyszyński był człowiekiem wielkiego ducha, patriotą, organistą, to przy nim uczył się patriotyzmu i wiary mały Stefan.
Ks. Kardynał Stefan Wyszyński już jako Prymas, wracał do miejsca szczególnie bliskiego jego sercu, do rodzinnej Zuzeli, wspominał czasy dzieciństwa w kazaniach do jej mieszkańców. W historii parafii Zuzela było kilka świątyń. Obecny kościół został zbudowany na początku XX wieku i odbudowany po zniszczeniach wojennych, obecnie jest diecezjalnym sanktuarium ustanowionym w darze wdzięczności za beatyfikację Stefana kardynała Wyszyńskiego oraz kościołem stacyjnym Roku Jubileuszowego 2025. W ołtarzu bocznym znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, przed którym modlił się jako dziecko Prymas Wyszyński, oraz odrestaurowana chrzcielnica, stojąca w nawie głównej, przy której został ochrzczony. Uwagę zwracają witraże, przedstawiające sceny z życia ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego.
W Zuzeli czekała nas miła niespodzianka – ciepły posiłek i wspaniały deser, przygotowane przez rodzinę naszego współbrata Adama Jabłonkę. Jego żona i córka ugościły nas pysznym gorącym gulaszem, a na deser przygotowały domowe pączki, sernik i rozgrzewającą herbatę. Adam miał przygotowaną drugą niespodziankę, nowiutką kapliczkę z figurką św. Jakuba, którą przywiózł z pielgrzymki do Santiago de Compostela. Wszyscy podziwialiśmy pomysł Adama i kunszt wykonania kapliczki, która ma zawisnąć na szlaku Jakubowym.
W tym dniu, 22 lutego 2025 roku przypadło Święto Katedry św. Piotra Apostoła. Mszę Świętą celebrował ks. płk. Zbigniew Kępa. W posłudze ołtarza uczestniczyli członkowie Konfraterni : Adam Jabłonka przeczytał fragment z Pierwszego Listu św. Piotra Apostoła (1P 5, 1-4), wskazujący na św. Piotra świadka cierpień Chrystusa. Aldona Sas zaśpiewała psalm (Ps 23 (22),1b-3a. 3b-4.6(R.:por.1b)) wychwalający Boga, źródło wszelkiego dobra. W kazaniu, ks. Zbigniew Kępa wspomniał, że przypadające w tym dniu święto, zachęca do refleksji nad treścią odczytanej Ewangelii (Mt, 13-19), w której Szymon Piotr na pytanie Jezusa „A wy za kogo mnie uważacie?” odpowiedział tymi słowami „Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga Żywego”. Chrystus pochwalił Szymona Piotra podkreślając, że wyznanie jest z objawienia Ojca, który jest w niebie. Św. Piotr we wspólnocie Kościoła nauczał i działał w postawie służby i odpowiedzialności, w duchu troski o wierzących w Chrystusa, w jedności z innymi apostołami. Jednym z nich był patron naszej Konfraterni Apostoł, św. Jakub Starszy, który podobnie jak św. Piotr był blisko z Jezusem w ważnych momentach Jego działalności publicznej.
W kolejnych wiekach życia Kościoła sukcesorem św. Piotra jest każdorazowo papież, obecnie Franciszek, który we współpracy kolegialnej z biskupami kieruje i aktywnie troszczy się o Kościół Chrystusowy. Biskupi są zaś następcami Apostołów, podobnie jak wspomniany bł. kardynał Stefan Wyszyński, który urodził się i został ochrzczony w kościele parafialnym w Zuzeli. Tutaj przyjeżdżał kiedy został kapłanem, biskupem i kardynałem. Tak więc, jak powiedział kaznodzieja, liturgia Święta Katedry św. Piotra przeżywana przez siostry i braci Konfraterni św. Jakuba w Zuzeli, pozwala nam w jednej refleksji objąć św. Piotra Apostoła, św. Jakuba Starszego, bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Ojca Świętego Franciszka. Kapelan Konfraterni zachęcił do modlitwy w intencji Papieża, który w szpitalu walczy z chorobą.
Na zakończenie Mszy Świętej, kapliczkę ze św. Jakubem uroczyście poświęcił ks. płk Zbigniew Kępa, w obecności jej sponsora – Adama Jabłonki, żony Danuty, córki Marty oraz wspólnoty pielgrzymów Jakubowych. Po ustaleniu z proboszczem parafii, ks. kan. mgr lic. Jerzym Krysztopą miejsca, gdzie można umieścić kapliczkę, bracia pielgrzymi zawiesili ją wspólnie na przydrożnej lipie, obok kościoła. Najwyższy wzrostem Adam Będkowski wykorzystał swoje atuty, aby przytwierdzić kapliczkę do drzewa.
Do końca drogi pierwszego dnia pozostało 12 km. Szlak Jakubowy poprowadził nas do miejscowości Nur, gdzie przeszliśmy przez most na drugi brzeg rzeki Bug. Mimo zimowej pogody szliśmy w doskonałych humorach przez krainę Nadburzańskiego Parku Krajobrazowego, podziwiając piękno natury: połyskującą w promieniach słońca krę na zamarzniętej rzece, rozległe łąki, pastwiska, terasy zalewowe, czy klangor lecących żurawi.
Na nocleg dotarliśmy do gospodarstwa Agroturystyka Długie Grodzieckie, gdzie gościnna właścicielka przygotowała dla nas ciepłe pokoje i smaczną, obfitą kolację. W miłej atmosferze długo rozmawialiśmy, dzieląc się wrażeniami z pielgrzymek do Gwadelupie w Meksyku, do Rzymu w Roku Jubileuszowym, po planowanej Drodze Nadpilickiej. Dzień zakończyliśmy wspólną modlitwą w podziękowaniu za przebytą drogę, a także za chorego męża właścicielki.
Drugiego dnia pielgrzymki 23 lutego, w gronie 19 osób przeszliśmy 22 km do miejscowości Prostyń. Bezchmurne niebo, promienie wschodzącego słońca, rześkie powietrze i wędrówka terenem doliny Bugu, objętej ochroną krajobrazu, sprzyjały pokonaniu monotonnej drogi wzdłuż wałów powodziowych. Urozmaiceniem był widok swobodnie meandrującej rzeki z dużą liczbą starorzeczy i dzikiego ptactwa. W połowie drogi położona jest wieś Rytele Święckie, gdzie w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej, w ołtarzu głównym jest obraz Trójcy Przenajświętszej. Pan Marian Rytel Andrianik przekazał nam świadectwo o uzdrowieniu swojego 9-cio letniego syna Pawła przed tym obrazem. Chłopiec oddał się na służbę Bogu i dzisiaj ks. Paweł Rytel Adrianik doktor nauk biblijnych i archeologii oraz nauk orientalnych, publicysta i poliglota, jest szefem Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego.
Rytelach Święckich uczestniczyliśmy w niedzielnej Mszy Świętej, którą sprawował ks. Krzysztof Nagórny w koncelebrze z ks. płk SG dr. Zbigniewem Kępą. Udział w posłudze ołtarza brali tutejsi parafianie. Główny celebrans nawiązał w kazaniu do fragmentu Ewangelii (Łk 6, 27-38), mówiącym o miłości nieprzyjaciół. Zachęcał do refleksji nad obrazem Boga, który nosimy w sobie, czy potrafimy zło dobrem zwyciężać, jak bł. ks. Jerzy Popiełuszko, czy jako pielgrzymi tej ziemi błogosławimy innych, dając przykład radosnej wiary, nadziei i miłości bliźniego.U celu naszej pielgrzymki odwiedziliśmy Bazylikę Mniejszą – Sanktuarium Trójcy Świętej, w starej miejscowości Prostyń, której rozgłos przyniosło wydarzenie z 1510 roku. Podczas uroczystości Trójcy Przenajświętszej, miejscowa wieśniaczka miała widzenie św. Anny, która wyraziła życzenie, aby na wzgórzu wybudowano kościół pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej, a w miejscu objawienia kapliczkę. Największym skarbem kościoła jest późnogotycka figura Trójcy Przenajświętszej symbolizująca tron łaski. Przedstawia majestatyczną postać Boga Ojca siedzącego na tronie, który rękoma podtrzymuje krzyż z postacią ukrzyżowanego Zbawiciel. Nad krzyżem unosi się Duch Święty w postaci gołębicy. Już od setek lat uroczystości odpustowe gromadzą tłumy wiernych, aby w uroczystość Trójcy Przenajświętszej adorować tron łaski. Drugim odpustem w Prostyni jest dzień św. Anny.
Wędrówka kolejnym odcinkiem Podlaskiej Drogi św. Jakuba, ma ścisły związek z poprawą jej oznakowania, promocją jej walorów krajobrazowych i kulturowych. Działania te są prowadzone w ramach zadania Camino – Droga spotkania, dofinansowanego z rządowego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021 – 2030, przyznanego w rozstrzygniętym w 2023 roku konkursie przez Narodowy Instytut Wolności. Członkowie Konfraterni św. Jakuba, mają statutową misję: działania na rzecz rozwoju kultu św. Jakuba, odnawiania i utrzymania infrastruktury dróg pątniczych na terenie kraju, opieki nad szlakami pielgrzymkowymi i udzielenie pomocy pielgrzymom idącym Drogami św. Jakuba, w realizacji ich pielgrzymki.
Tekst Teresa Przybył, zdjęcia: ks. Zbigniew Kępa, Jolanta Szczerek