W kościele Chiesa Nuova w Rzymie bp Wiesław Lechowicz. Ordynariusz wojskowy przewodniczył Eucharystii dla żołnierzy i funkcjonariuszy biorących udział w rozpoczynającym się dzisiaj Jubileuszu Wojska i Służby Bezpieczeństwa. Na początku biskup polowy wyraził wdzięczność za liczny udział pielgrzymów, podkreślił, że wojsko oraz służby mundurowe są dla Polaków źródłem nadziei na bezpieczeństwo. Dodał, że sprawuje Eucharystię w intencjach, z którymi do Rzymu przybyli pielgrzymi.
We Mszy św. uczestniczy grupa ponad 200 żołnierzy i funkcjonariuszy Straży Granicznej z Polski, którzy autokarami dotarli do stolicy Włoch. Obecni są także przedstawiciele Służby Ochrony Państwa i Służby Więziennej. Wczoraj do Rzymu przybyła także delegacja kadry dowódczej Wojska Polskiego i służb mundurowych. Obecni są m. in. gen. broni Marek Sokołowski, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. bryg. SOP Radosław Jaworski, komendant Służby Ochrony Państwa, nadinsp. Marek Boroń, Komendant Główny Policji, gen. bryg. SG Tomasz Michalski, zastępca Komendanta Głównego Straży Granicznej, kadm. Tomasz Szubrycht, rektor Akademii Marynarki Wojennej. Eucharystię koncelebrowali kapelani Ordynariatu Polowego.
W czasie homilii Biskup polowy zachęcał, aby przeżywając pielgrzymkę żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych pod hasłem »Pielgrzymi Nadziei« ożywić w sobie nadzieję, jaką możemy pokładać w Jezusie – Dobrym Pasterzu. – W Nim także niczym w zwierciadle czy lustrze wody możecie, jako żołnierze i funkcjonariusze służb mundurowych, rozpoznać samych siebie. Jesteście bowiem powołani, by być na podobieństwo Dobrego Pasterza; by nieść innym pokój i bezpieczeństwo, by chronić przed złem wojny i kataklizmów, nienawiści i wrogości; by mówiąc w skrócie nieść innym nadzieję – podkreślił.
Życzył zgromadzonym, aby czas Jubileuszu był dla nich nadzieją, że Jezus – Dobry Pasterz jest gwarancją spełnienia największej nadziei i niezawodną pomocą w realizacji mniejszych oczekiwań, ale ważnych dla życia osobistego, rodzinnego i społecznego. – Niech troski o nasze codzienne nadzieje nie zasłonią myśli o największej nadziei. Żyjmy jako „pielgrzymi nadziei”, z pewnością, że nadzieja pokładana w Bogu i oparta na Bogu nie zawodzi! – zaapelował bp Lechowicz.
Następnie pielgrzymi udali się do Bazyliki Watykańskiej i przeszli drzwi święte, po czym na rzymskim Piazza del Popolo, odbyła się uroczysta inauguracja Jubileuszu Wojska, Policji i Służby Bezpieczeństwa. Jak podkreślają organizatorzy na obchody zarejestrowało się 30 tys. osób ze 100 państw, w tym 20 tys. Włochów. Wśród uczestników obecna jest delegacja wojska i funkcjonariuszy z Polski. Delegacji przewodzi biskup polowy Wiesław Lechowicz. Zebranych powitał abp Santo Marciano, arcybiskup polowy armii włoskiej, który wskazywał na wysokie zainteresowanie obchodami i wyraził nadzieję, że żołnierze i funkcjonariusze będą ziarnami nadziei we współczesnym świecie. Głos zabrał także abp Rino Fisichella, odpowiedzialny za przebieg Jubileuszu. Prefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji podziękował żołnierzom za ich obecność na Via Conciliacione i przejście przez drzwi święte. – Dziękuję za świadectwo Waszej wiary. Dziękuję, że pełnicie waszą służbę z oddaniem wobec innych ludzi i za to, że niesiecie im pokój i nadzieję – wskazywał.
Przemawiali także przedstawiciele władz i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w Republice Włoskiej. Wspominano też udział w jubileuszu roku 2000 Jana Pawła II i fakt, że jednym z motywów obchodów było cierpienie, zapoczątkowany przez Franciszka Jubileusz Roku 2025 jest poświęcony nadziei. Inaugurację zakłóciły obfite opady deszczu.
Zwieńczeniem obchodów Jubileuszu Wojska i Służb Mundurowych, będzie niedzielna (9 lutego) Msza święta sprawowana na placu św. Piotra. W obchodach biorą udział przedstawiciele Konfraterni św. Jakuba wraz z księdzem kapelanem płk SG Zbigniewem Kępą, który jest opiekunem duchowym grupy funkcjonariuszy Straży Granicznej.
Tekst i zdjęcia Krzysztof Stanowski, oprac. msk