Mszy św. w katedrze polowej przewodniczył ks. por. Karol Bernatek, wikariusz katedry polowej. Liturgię koncelebrowali ks. płk SG Zbigniew Kępa, ekonom Ordynariatu Polowego oraz ks. Józef Maj, krajowy kapelan polskiej formacji niepodległościowej. We Mszy św. uczestniczyli żołnierze Wojska Polskiego, funkcjonariusze służb mundurowych, przedstawiciele środowisk patriotycznych, m.in. Andrzej Melak, prezes Kręgu Pamięci Narodowej, członkowie Konfraterni św. Jakuba oraz mieszkańcy Warszawy.
Liturgii towarzyszyła oprawa muzyczna w wykonaniu Chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Na początku Mszy św. do katedry polowej wprowadzono Chorągiew Wojska Polskiego.
W homilii ks. por. Karol Bernatek zacytował słowa gen. Romualda Traugutta: „Celem jedynym i rzeczywistym powstania naszego jest odzyskanie niepodległości i ustalenie w kraju naszym porządku opartego na miłości chrześcijańskiej, na poszanowaniu prawa i wszelkiej sprawiedliwości”. Przypomniał, że powstanie styczniowe jest jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski i zapisuje się w jej historii jako „symbol niezłomności, poświęcenia i miłości do wolności”.
w 1863 r., było zrywem narodu polskiego przeciwko zaborczej władzy, która miała na celu unicestwienie naszej tożsamości narodowej. To nie był tylko zbrojny bunt, to była manifestacja wiary w wolność, w sprawiedliwość, w prawo narodu do samostanowienia – podkreślił kapelan. – Polacy, mimo przeważającej siły wroga, zdecydowali się stanąć do walki wiedząc, że to, co dla nich najcenniejsze – niepodległość, godność narodowa – nie może zostać zniszczone przez obce mocarstwa – dodał.
Jak przypomniał kapelan, powstanie skończyło się klęską, a wielu w nim walczących zginęło w wyniku brutalnych represji. – Niech ich ofiara będzie dla nas inspiracją do dbania o wartości, które wywalczyli w trudnych czasach – zachęcał ks. por. K. Bernatek.
Przed błogosławieństwem ks. Józef Maj podziękował zgromadzonym za pamięć o powstańcach i modlitwę.Po Eucharystii uczestnicy obchodów rocznicowych udali się pod Krzyż Traugutta. Tu, na stokach Cytadeli Warszawskiej 5 sierpnia 1863 roku został stracony ostatni dyktator Powstania Styczniowego gen. Romuald Traugutt i czterej członkowie Rządu Narodowego: Jan Jeziorański, Rafał Krajewski, Józef Toczyski i Roman Żuliński.
Wartę honorową przy Krzyżu Tarugutta pełnili żołnierze Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego oraz kosynierzy z Grupy Rekonstrukcyjnej w Mszczonowie.
Łukasz Kudlicki, Doradca Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego odczytał list, jaki do uczestników uroczystości wystosował Szef BBN Jacek Siewiera.
Andrzej Melak, Przewodnicy Kręgu Pamięci Narodowej poseł na Sejm RP VIII Kadencji, od wielu lat inicjator uroczystości wyrażających dumę narodową i przywiązanie do polskiego dziedzictwa narodowego, przywitał zebranych i podziękował wszystkim za udział w uroczystości, wymieniając Konfraternię św. Jakuba.
Został odczytany Apel Poległych. Żołnierze Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego oddali salwę honorową.
Ks. Adam Petakiewicz, proboszcz parafii Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny na warszawskim Nowym Mieście, poprowadził modlitwę różańcową w intencji poległych powstańców styczniowych. Uroczystość odbywała się w ciemności, gdyż nie zostało zapewnione oświetlenie Krzyża Traugutta i jego otocznia, jak to miało miejsce w latach poprzednich.
W obchodach 162 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, jakie odbyły się w katedrze polowej Wojska Polskiego i na stokach Cytadeli Warszawskiej, uczestniczyli członkowie i sympatycy Konfraterni św. Jakuba: Krzysztof Jabłonka, Jadwiga Michalska, Ewa Wasiak oraz Małgorzata Dalecka-Sokół i Mikołaj Krawczyk.
Tekst i zdjęcia Ewa Wasiak, www.ordynariatpolowy.pl, źródło: https://ordynariat.wp.mil.pl/aktualnosci/2025/styczen-2025/katedra-polowa-msza-sw-w-162-rocznice-wybuchu-powstania-styczniowego/