30 grudnia 2024 roku.
Drugim, obok 25 lipca, dniem poświęconym św. Jakubowi Starszemu jest 30 grudnia, dzień w którym wierni wspominają przeniesienie – translację – ciała Apostoła z Ziemi Świętej na Półwysep Iberyjski. Tradycją stały się obchody Translacji św. Jakuba w parafiach pod wezwaniem Apostoła.
W dniu 30 grudnia 2024 roku odbyła się uroczysta Eucharystia w Sanktuarium św. Jakuba w Toruniu. Msza Święta zgromadziła kilkudziesięciu członków toruńskiego Bractwa św. Jakuba, będących pątnikami Jakubowymi oraz sympatyków Camino. Wszyscy caminowicze przybyli na modlitwę, aby duchowo połączyć się z Sanktuarium św. Jakuba w Santiago de Compostela. Liturgia była sprawowana w intencji członków Bractwa i wszystkich pielgrzymów Jakubowych. W obchodach Translacji św. Jakuba w Toruniu uczestniczyły dwie siostry z Konfraterni św. Apostoła Jakuba Starszego przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie – Elżbieta Oziębło i Teresa Przybył.
Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii ks. kanonik mgr Wojciech Kiedrowicz, w koncelebrze z ks. prof. dr. hab. Piotrem Roszakiem oraz diakonem Waldemarem Rozynkowskim. W homilii ks. prof. Piotr Roszak nawiązał do tradycji pielgrzymowania do dalekiego dla torunian hiszpańskiego miasta Santiago de Compostela, do grobu św. Jakuba Większego. Ciekawą jest legenda o translacji ciała Apostoła. Po ścięciu Jakuba, na rozkaz króla Judei Heroda Agryppy, ok. 42 roku, jego ciało zostało złożone w grobie. W nocy uczniowie Jakuba Atanazy i Teodor zabrali ciało i zanieśli je nad morze do palestyńskiego portu Joppa (dzisiaj Jaffa), skąd w łodzi bez steru i żagli aniołowie i wiatr ponieśli łódź z ciałem świętego do portu Iria, na wybrzeżu Atlantyku, w pobliżu przylądka Finisterre, w północnej Hiszpanii. Tu Atanazy i Teodor złożyli ciało Apostoła w kamiennym grobie.1 W ten sposób relikwie zostały zabezpieczone przed zbezczeszczeniem w czasie kolejnych prześladowań chrześcijan w Palestynie.
Po zakończeniu Eucharystii wszyscy przeszliśmy do salki parafialnej, gdzie podczas agapy rozmawialiśmy o minionych i planowanych przez poszczególne bractwa wydarzeniach; o pielgrzymkach szlakami Camino, zarówno polskimi jak i poza granicami naszej Ojczyzny; dzieliliśmy się doświadczeniami z pątniczych wędrówek i z działalności bractw Jakubowych. Spotkanie było urozmaicone śpiewaniem kolęd, przy akompaniamencie na pianinie przez jedną z sióstr. Miło wspominamy pobyt w pięknym zabytkowym Toruniu, braterskie spotkanie w serdecznej atmosferze, radość z wymiany doświadczeń i nawiązanie nowych przyjaźni. Dziękujemy organizatorom spotkania oraz siostrom i braciom Jakubowym.
Relacja i zdjęcia –Teresa Przybył