Warszawa Gocław. Parafia św. Ojca Pio. 8 grudnia 2024 roku.
Parafia św. Ojca Pio w Warszawie w dekanacie grochowskim diecezji warszawsko-praskiej, przy ulicy gen. Fieldorfa 1 w Warszawie, na osiedlu Gocław-Lotnisko, w tym roku zorganizowała warsztaty muzyczne, których celem było przygotowania do Uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Jak relacjonuje Teresa Przybył, która w tych warsztatach uczestniczyła, rozpoczęte we wrześniu chóralne warsztaty maryjne, pod nazwą „Kecharitomene”, prowadzili: Agnieszka Drążczyk i Sławomir Kuczek, absolwenci Instytutu Muzykologii KUL. Chór opieką duchową otoczył ks. Leszek Duda. W próbach chórzystom towarzyszyła ikona Matki Bożej, którą specjalnie na tę okazję napisała malarka Elżbieta Leszczyńska.
Zwieńczeniem trzymiesięcznych warsztatów był występ 8 grudnia 2024 roku połączonych chórów „Con Forza” z Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na Siekierkach oraz „Pio Canto” z Sanktuarium św. Ojca Pio na Gocławiu. W pierwszej części koncertu mówi Teresa Przybył z Konfraterni św. Jakuba, zaśpiewaliśmy pięć pieśni maryjnych, autorskich utworów Sławomira Kuczka, w opracowaniu chóralnym. W drugiej części koncertu wykonaliśmy „Magnificat”, wielkie dzieło Antonio Vivaldiego, w najpopularniejszej wersji RV 610, przy wsparciu solistów oraz instrumentalistów. Każdy werset kantyku Vivaldi interpretował za pomocą innego materiału muzycznego, przy zachowaniu zwięzłości formy. Razem jest to dziesięć wzruszających części utworu wszechstronnie uzdolnionego księdza kompozytora, który tworzył w XVIII wieku, w okresie baroku.
Wykonanie „Magnificat”, radosnej pieśni dziękczynnej opartej na tekstach ze Starego Testamentu, którą według Ewangelii św. Łukasza (Łk 1, 46-55) wypowiedziała (lub zaśpiewała) Maryja podczas spotkania ze św. Elżbietą, było dla nas wielkim przeżyciem. Magnificat jest bowiem jednym z najważniejszych hymnów w chrześcijaństwie. Stanowi integralną część liturgii i duchowości chrześcijańskiej. Tekst Magnificat jest niezwykle poetycki i głęboki teologicznie. Wyraża radość i pokorne uwielbienie Boga. Maryja wysławia wielkość Boga, podkreślając Jego miłosierdzie
i sprawiedliwość.
Przygotowania do koncertu były długie i wymagające, lecz wszyscy jesteśmy wzruszeni i szczęśliwi, że święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny uczciliśmy śpiewem, który był naszą modlitwa, powiedziała nam Teresa Przybył.
Opr. Ewa Wasiak, M. Sokołowski / zdjęcia archiwum Teresy Przybył