W niedzielę 15 października 2023 roku, bezpośrednio po Mszy świętej celebrowanej w katedrze polowej, w intencji Konfraterni Świętego Jakuba. W sali konferencyjnej katedry zebrali się licznie, siostry i bracia, sympatycy i przyjaciele Konfraterni. Po modlitwie poprowadzonej przez asystenta kościelnego Konfraterni ks. płk. prałata Zbigniewa Kępę, rozpoczęła się ceremonia wręczenia Jerzemu i Elżbiecie Pawlikowskim Orderu Rycerskiego Świętego Jakuba. Te najwyższe honorowe wyróżnienia Konfraterni, nadane zostały uchwałą podjętą w dniu 17 kwietnia 2023 roku, przez Zwyczajne Zgromadzenie Sióstr i Braci.
Sekretarz Konfraterni Jolanta Szczerek na początku ceremonii, powiedziała: „Pragniemy podziękować zasłużonym osobom i zgodnie ze Statutem i uchwałami Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Konfraterni, wyróżnić osoby zasłużone dla rozwoju kultu św. Jakuba w Polsce: współzałożyciela Konfraterni i propagatora tradycji zakonu rycerskiego Santiago, pielgrzyma jakubowego po drogach Camino de Santiago w Polsce i w Europie Jerzego Pawlikowskiego i Elżbietę Pawlikowską, współzałożyciela Konfraterni, pątniczkę pielgrzymująca wielokrotnie pod drogach Polski i Europy”.
Komandorię Orderu Rycerskie św. Jakuba – Equester Ordo Sancti Iacobi, wręczył Zasłużonym konfratrom, Senior Konfraterni Marek Sokołowski, po czym asystujący – kawaler Orderu Rycerskiego Świętego Jakuba, ksiądz prałat płk. Zbigniewa Kępa, przekazał odznaczonym – patenty i legitymacje, potwierdzające akt nadania Orderu, będącego uhonorowaniem zasług i osiągnięć, w misji związanej z propagowaniem ruchu pielgrzymkowego do Santiago de Compostela, kultu św. Jakuba i ideałów rycerskich.
Wraz z aktem nadania i wręczenia Orderu Rycerskiego, osoby nim wyróżnione tworzą elitarne grono kawalerów i dam Orderu Rycerskiego Świętego Jakuba. Gremium to aktualnie tworzą, dwie damy i siedmiu kawalerów; duchowni: metropolita białostocki ks. abp. dr Józef Guzdek, biskup polowy, protektor Konfraterni ks. bp dr Wojciech Lechowicz, asystent kościelny Konfraterni ks. prałat płk SG dr Zbigniew Kępa, ks. prof. dr hab. Piotr Roszak i osoby świeckie: Ewa Wasiak, lek. Elżbieta Pawlikowska, dr Jerzy Kazimierczak, ppłk Ryszard Bożek i płk Jerzy Pawlikowski. Nowym członkom tego zaszczytnego grona – Elżbiecie Pawlikowskiej i Jerzemu Pawlikowskiemu, w imieniu wszystkich członków Konfraterni Świętego Apostoła Jakuba Starszego, Senior Konfraterni złożył z serca płynące gratulacje. Po zakończeniu ceremonii nadania Komandorii, asystent Konfraterni ks. płk SG Zbigniew Kępa, wręczył okolicznościowy medal 90-lecia sakry i ingresu bp. Józefa Gawliny, konfratrowi płk. Krzysztofowi Ziemkiewiczowi.
Braterskie spotkanie kontynuowano w czasie świątecznego posiłku przygotowanego przez członków naszej Konfraterni Danutę i Jacka Niedbałków. W czasie spotkania list z podziękowaniami za zaangażowanie w odsłonięcie i poświęcenie znaków Camino de Santiago na Łowickiej Drodze Świętego Jakuba, dla księdza prałata Zbigniewa Kępy, przekazał Senior Marek Sokołowski. W dniach 7 i 8 października w 7 miejscowościach związanych ze Świętym Jakubem; zostały przez Księdza Kapelana, wraz z miejscowym duszpasterzami, poświęcone znaczniki drogi do Santiago de Compostela. W uroczystości tej wzięło udział 15 członków i sympatyków Konfraterni oraz kilkaset osób w odwiedzanych miejscowościach.
Historia Virgen del Pilar
Według zapisów w XIII-wiecznych dokumentach zachowanych w katedrze w Saragossie, w roku 40, Apostołowie zaczęli wypełniać misję głoszenia Ewangelii, w różnych częściach świata. Santiago „przechodząc przez Asturię, dotarł ze swoimi nowymi uczniami przez Galicję i Kastylię do Aragonii, na terytorium zwane Celtiberia, gdzie znajduje się miasto Saragossa, nad brzegiem Ebro. Apostoł zaczął zdawać sobie sprawę, że bardzo trudno dotrzeć ze słowami Ewangelii do tych „bardzo surowych” ludzi, gdy jego wysiłki, pomimo wielkich trudów, nie przynoszą owoców,, popadł w zniechęcenie. Wtedy to w nocy 2 stycznia 40 po Chr. Jakub, kiedy odpoczywał ze swoimi uczniami nad rzeką Ebro w rzymskiej Caesaraugusta, (dzisiejszej Saragossie), nagle usłyszał głosy aniołów śpiewających „Ave, Maria, gratia plena”, a Dziewica pojawiła się stojąc na marmurowym filarze”.
Najświętsza Maryja Panna, poprosiła Apostoła, aby zbudował tam kościół, z ołtarzem wokół filaru, na którym stała. Obiecując, że w tym miejscu, pozostanie do końca czasów, aby moc Boża mogła czynić cuda za Jej wstawiennictwem dla tych, którzy w swoich potrzebach błagają o jej patronat. Dziewica zniknęła, a filar pozostał na miejscu. Apostoł Jakub i ośmiu świadków zaczęło budować na tym miejscu kościół. Zanim jednak został ukończony, Jakub wyświęcił jednego ze swoich uczniów na kapłana, aby go obsługiwał, poświęcił kościół i nadał mu tytuł Santa Maria del Pilar, po czym wrócił do Judei. Był to pierwszy kościół poświęcony na cześć Najświętszej Dziewicy. Papież Klemens XII świadomy „starożytnej i pobożnej wiary” ludu hiszpańskiego, ustanowił 12 października dniem, w którym obchodzone jest święto Dziewicy Filaru.
12 października 1492 r. Krzysztof Kolumb po raz pierwszy postawił stopę w Ameryce, co przyniosło świadomość faktu iż że istnieje nowy świat, po za Hiszpanią. Spowodowało to powierzenie w opiekę Matce Bożej na Filarze, Hiszpanii i misję ewangelizacyjną nowych ziem.
Tekst Marek Sokołowski / Zdjęcia Beata Sokołowska, ks. Zbigniew Kępa, Jolanta Szczerek, Marek Mikulski