Ostatni znacznik Łowickiej Drogi św. Jakuba został odsłonięty i poświęcony w Tłokini Kościelnej. Po Mszy świętej w kościele pw. Świętego Jakuba Apostoła, parafianie licznie wyszli przed świątynię, aby uczestniczyć w odsłonięciu i poświęceniu słupka Jakubowego. Troje spośród nich oraz Jolanta Szczerek pociągnęło końce niebieskiej wstęgi, rozwiązując kokardę, co stało się już niejako rytuałem odsłaniania znaczników polskich dróg św. Jakuba. Proboszcz parafii ks. dr Jacek Paczkowski oraz ks. płk dr Zbigniew Kępa poświęcili znacznik. Po zakończeniu uroczystości pielgrzymi nawiedzili kościół w Tłokini z końca XVII lub początku XVIII wieku (dokumenty źródłowe nie podają dokładnej daty wybudowania świątyni), w którym uwagę zwracają trzy wizerunki św. Jakuba: obraz, statua i witraż. Z Tłokini Kościelnej do Santiago de Compostela jest 3496 km
W każdej miejscowości, w której został odsłonięty i poświęcony znacznik Łowickiej Drogi Św. Jakuba, Senior Konfraterni Marek Sokołowski wręczył proboszczowi parafii oraz przedstawicielom władz samorządowych Księgę Pamiątkową Łowickiej Drogi św. Jakuba z wpisami oraz podpisami konfratrów życząc, aby szybko zapełniła się zapisami innych pielgrzymów Jakubowych. Z myślą o nich rozdano ponad 200 profesjonalnie przygotowanych i wydanych prospektów zawierających informacje o etapach Drogi, kilometrażu poszczególnych odcinków i zabytkach historycznych, których nie można pominąć pielgrzymując Łowicką Drogą Jakubową. Chętni do wyruszenia na ten szlak otrzymali specjalne paszporty pielgrzyma na tę właśnie Drogę z pieczątkami z kościołów wszystkich miejscowości, w których poświęcono znacznik Łowickiej Drogi św. Jakuba.
W czasie ceremonii na twarzach księży, parafian, przedstawicieli władz samorządowych nie trudno było zauważyć wzruszenie, radość, wręcz dumę z uroczystości i nadzieję, że pięknie wykonany znacznik przyczyni się do wzmożenia ruchu pielgrzymkowego i turystycznego na terenie gminy, miasta, wioski, przez które wiedzie Łowicka Droga św. Jakuba. Także pielgrzymi Jakubowi nie kryli zadowolenia z efektu ich wielomiesięcznych przygotowań do otwarcia tego szlaku Jakubowego.
Drodze św. Jakuba prowadzącej z Miedniewic do Kalisza nadano nazwę „Łowicka”, aby podkreślić doniosłą rolę Łowicza w historii polskiego Kościoła i państwa. W XVI wieku siedziba arcybiskupów została przeniesiona z Gniezna do Łowicza, skąd bliżej było do stołecznego Krakowa, do Piotrkowa, gdzie obradował Sejm, a w XVII wieku do królewskiej Warszawy. Miasto stało się centrum pastersko-administracyjnym archidiecezji gnieźnieńskiej oraz centrum Kościoła polskiego. W okresach bezkrólewia Łowicz pełnił funkcję drugiej stolicy Rzeczypospolitej. Tu rezydował interrex, którym każdorazowo był prymas Polski. Od XV wieku miejscem spoczynku prymasów i arcybiskupów gnieźnieńskich jest Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja w Łowiczu, nazywana „Wawelem Mazowsza”.
Łowicka Droga św. Jakuba powstała w wyniku starań Konfraterni św. Apostoła Jakuba Starszego przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Na działania związane z poprawą oznakowania i promocją Łowickiej Drogi, Konfraternia otrzymała dofinasowanie z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w ramach programu NOWEFIO, w ramach zadania „Camino – Droga Spotkania”. Realizowanego w ramach priorytetu: organizacje obywatelskie na rzecz dobra wspólnego, w obszarze tematycznym: poprawa samoorganizacji społecznej, w sferze turystyka i krajoznawstwo. Celem projektu Camino – Droga Spotkania jest także wzmacnianie relacji międzyludzkich, które tworzą się na szlakach wiodących do Camino de Santiago, pozwalają odkryć głębię Camino, przezwyciężyć trudności życia codziennego oraz inspirują do kolejnych działań.
Ostatnim wydarzeniem opisanej pielgrzymki było przejście nowo-otwartą Łowicką Drogą św. Jakuba z Tłokini Kościelnej do Kalisza, gdzie modlitwą w Narodowym Sanktuarium św. Józefa pątnicy zakończyli wędrówkę Jakubową i we wczesnych godzinach wieczornych powrócili do Warszawy. W uroczystym otwarciu Łowickiej Drogi św. Jakuba uczestniczyli konfratrzy: Elżbieta Bartocha, Alicja Mikulska, Marek Mikulski, Teresa Przybył, Beata Sokołowska, Marek Sokołowski, Łukasz Stefaniak, Jolanta Szczerek, Ewa Wasiak oraz Oskar Hołuń i Paweł Szczerek – sympatycy Konfraterni św. Jakuba.
Tłokinia Kościelna – to wieś z historią sięgającą XIII w. Największy rozwój nastąpił w XIX w. kiedy właścicielem był Tadeusz Radzimski, który rozwinął osadnictwo Czechów i Niemców zajmujących się głównie tkactwem. Po nim doskonałymi gospodarzami okazali się Chrostowscy.
Kościół pw. św. Jakuba istniał już w XIII w., gdy w 1284 r. książę wielkopolski Przemysław II wydał w tej miejscowości przywilej potwierdzający prawa i nadania dla biskupów gnieźnieńskich. Zbudowano go na jednym z najwyższych wzgórz Tłokini, w miejscu dzisiejszej świątyni. Obecny wzniesiony został na przełomie XVII / XVIII w. staraniem wikariuszy kolegiaty kaliskiej. W barokowym ołtarzu głównym znajduje się pochodzący z XVII w. obraz MB Tłokińskiej (kopia obrazu MB Częstochowskiej). Jej zasłonę stanowi obraz Świętej Rodziny z XVIII w. Górny obraz przedstawia postać św. Jakuba.
Prezbiterium oddziela od nawy belka tęczowa z barokowym krzyżem i rzeźbami MB. Bolesnej i św. Jana Apostoła. W ołtarzach bocznych obrazy św. Rocha i św. Rozalii.