Pielgrzym na Łowickiej Drodze św. Jakuba, spotka 6 kościołów pod wezwaniem św. Jakuba, które wyznaczają ślad drogi. Jakubowym miejscem na tej drodze takim ważnym miejscem, którego nie może ominąć pielgrzym jest Wielenin. Dotarliśmy tu 8 października po godzinie 10, po Mszy świętej, mimo to spotkaliśmy jeszcze grupę parafian, która razem z Konfraternią uczestniczyła w odsłonięciu i poświęceniu słupka Jakubowego. Znacznik Drogi św. Jakuba w Wieleninie odsłonili parafianka Dorota Skonieczna i konfrater Łukasz Stefaniak. Następnie ks. płk dr Zbigniew Kępa, odmówił modlitwę przygotowana na tę okoliczność:
„Wszechmogący Wieczny Boże, na drogach naszego życia towarzyszą nam Twoje znaki, wskazujące drogę pewną i bezpieczną dla naszego zbawienia. Bądź uwielbiony za życie i śmierć św. Jakuba Starszego, żarliwego w głoszeniu Ewangelii, który dla wiernych jest świadkiem oraz drogowskazem wiary w Jezusa Chrystusa.
Prosimy Cię Panie, pobłogosław ten znacznik, ustawiony w Wieleninie, na Łowickiej Drodze św. Jakuba, prowadzącej do Sanktuarium Apostoła w Santiago de Compostela. Niech wskazuje szlak ku miejscu, do którego od tysiąca dwustu lat podążają pątnicy, by oddać hołd swemu patronowi i opiekunowi. Niech budzi w sercach wezwanych pragnienie pielgrzymowania i przemiany życia w duchu oddania i służby Chrystusowi na wzór św. Jakuba.
Spraw Boże, aby Twój Kościół, parafia Wszystkich Świętych i św. Jakuba w Giecznie, Konfraternia św. Apostoła Jakuba Starszego przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie, wzmocnione Jego wyznaniem wiary, zawsze cieszyły się wstawiennictwem pierwszego wśród Apostołów, który oddał życie za swego Mistrza i Pana.
Boże, błogosław także nam, abyśmy nie zapominali, że nasze życie jest tylko pielgrzymką po drogach doczesności do społeczności zbawionych w Królestwie Niebieskim, gdzie św. Jakub cieszy się szczęściem oglądania Ciebie. Prosimy przez Chrystusa Pana naszego. Amen.„
Ksiądz Kapelan i ks. Jarosław Olszewicz, proboszcz parafii, poświęcili znacznik Łowickiej Drogi Jakubowej. Następnie senior Marek Sokołowski, poinformował, że na działania związane z poprawą oznakowania i promocją Łowickiej Drogi, Konfraternia otrzymała dofinasowanie z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w ramach programu NOWEFIO, w ramach zadania „Camino – Droga Spotkania”. Realizowanego w ramach priorytetu: organizacje obywatelskie na rzecz dobra wspólnego, w obszarze tematycznym: poprawa samoorganizacji społecznej, w sferze turystyka i krajoznawstwo. Senior przekazał także księdzu proboszczowi Jarosławowi Olszewiczowi, list z podziękowaniem za udostepnienie miejsca na znaki i za przyjęcie nad nimi opieki, przekazał także ulotki i paszporty oraz emblematy Drogi. Sekretarz Konfraterni Jolanta Szczerek, przekazała dla parafii ufundowaną przez Konfraternię Księgę Pielgrzyma, w którą wpisali się uczestnicy uroczystości. Z Wielenina do Santiago de Compostela jest 3566 km.
Po spotkaniu związanym z promocją Łowickiej Drogi św. Jakuba, pielgrzymi nawiedzili kościół, który w wyniku remontów od kilku lat zmienia wygląd. Uwagę przyciąga prezbiterium, w którym sklepienie ma błękitny kolor nieboskłonu. Barwa nie jest intensywna i jednakowa, lecz przechodzi w tonacji od szarego, niebieskiego, po jaśniejsze prześwity, co oddaje rzeczywisty obraz nieba z płynącymi obłokami, nadając sklepieniu w prezbiterium lekkość i głębię.
Wielenin – miejscowość w średniowieczu należała do arcybiskupów gnieźnieńskich. W 1290 r. mieszczanin Szymon z Uniejowa uzyskał od arcybiskupa Jakuba Świnki przywilej lokacyjny na prawie niemieckim. W 1331 r. miejscowość została złupiona przez Krzyżaków. W XVI w. istniała tu szkoła parafialna i trzy karczmy. W XIX w. folwark i wieś liczyły kilkuset mieszkańców.
Parafia wielenińska założona przez arcybiskupów gnieźnieńskich w XIV w. Pleban tej parafii wzmiankowany był w dokumentach z 1460 r. W XVI w. w miejscowości stał drewniany kościół pod wezwaniem św. Jakuba i św. Doroty. W połowie XVIII w. modrzewiowy kościół odnowił cześnik halicki Andrzej Kędzierski. W XIX w. parafia wielenińska wchodziła w skład dekanatu tureckiego i liczyła ponad 2000 wiernych. W 1925 r spalił się stary drewniany kościół, zająwszy się od oliwnej lampki wiecznej. Obecny zbudowano z łupków wapiennych wydobywanych, w okolicy w 1926 r. W dzwonnicy zawieszono dzwon Jakub odlany w 1972 r.
Tekst Marek Sokołowski, Ewa Wasiak / Zdjęcia Beata Sokołowska, Marek Sokołowski, Jolanta Szczerek, Łukasz Stefaniak