Po przejściu trzech kilkunastu kilometrów odcinkiem Łowieckiej Drogi św. Jakuba z okolic Chruślina do kościoła św. Jakuba w Głownie, 7 października pielgrzymi Jakubowi wzięli udział w nabożeństwie różańcowym, po którego zakończeniu odbyła się ceremonia odsłonięcia słupka jakubowego i znaków drogi. Przed odsłonięciem była konieczna jeszcze korekta kierunkowskazu i byliśmy gotowi do ceremonii. W strugach deszczu symboliczną wstęgę rozwiązały dwie panie: Parafianka miejscowej jakubowej parafii i Beata Sokołowska z Konfraterni św. Jakuba. Następnie ks. płk dr Zbigniew Kępa, odmówił modlitwę przygotowana na tę okoliczność:
„Wszechmogący Wieczny Boże, na drogach naszego życia towarzyszą nam Twoje znaki, wskazujące drogę pewną i bezpieczną dla naszego zbawienia. Bądź uwielbiony za życie i śmierć św. Jakuba Starszego, żarliwego w głoszeniu Ewangelii, który dla wiernych jest świadkiem oraz drogowskazem wiary w Jezusa Chrystusa.
Prosimy Cię Panie, pobłogosław ten znacznik, ustawiony w Głownie, na Łowickiej Drodze św. Jakuba, prowadzącej do Sanktuarium Apostoła w Santiago de Compostela. Niech wskazuje szlak ku miejscu, do którego od tysiąca dwustu lat podążają pątnicy, by oddać hołd swemu patronowi i opiekunowi. Niech budzi w sercach wezwanych pragnienie pielgrzymowania i przemiany życia w duchu oddania i służby Chrystusowi na wzór św. Jakuba.
Spraw Boże, aby Twój Kościół, parafia Wszystkich Świętych i św. Jakuba w Giecznie, Konfraternia św. Apostoła Jakuba Starszego przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie, wzmocnione Jego wyznaniem wiary, zawsze cieszyły się wstawiennictwem pierwszego wśród Apostołów, który oddał życie za swego Mistrza i Pana.
Boże, błogosław także nam, abyśmy nie zapominali, że nasze życie jest tylko pielgrzymką po drogach doczesności do społeczności zbawionych w Królestwie Niebieskim, gdzie św. Jakub cieszy się szczęściem oglądania Ciebie. Prosimy przez Chrystusa Pana naszego. Amen.„
Ksiądz Kapelan i ks. dr Stanisław Banach, proboszcz parafii Świętego Jakuba, poświęcili znacznik Łowickiej Drogi Jakubowej. Następnie ze względu na deszcz w kruchcie kościoła senior Marek Sokołowski, powiedział o założeniach projektu „Camino – Droga Spotkania” skierowanego do osób korzystających z dróg św. Jakuba i do do tych, którzy chcieliby rozpocząć przygodę Camino, czy choćby zwiększyć swoją aktywność w ramach turystyki pieszej. Zostały rozpowszechnione materiały informacyjne, przede wszystkim ulotki o Łowickiej Drodze św. Jakuba, osobom, zainteresowanym pielgrzymowaniem wręczone zostały „Legitymacje pielgrzyma” sfinansowane tak jak i znaki Łowickiej Drogi, w ramach projektu. Senior przekazał Księdzu Proboszczowi list z podziękowaniem za udostepnienie miejsca na znaki i za przyjęcie nad nimi opieki, przekazał także ulotki i paszporty oraz emblematy Drogi. Z Głowna do Santiago de Compostela jest 3653 km.
Na wieczornym spotkaniu na plebanii pielgrzymi kolejny raz mogli przekonać się o gościnności i życzliwości Księdza Kanonika. Jolanta Szczerek przekazała Księgę Pielgrzymów ufundowana przez Konfraternię, wpisy w niej złożyli obecni na spotkaniu pielgrzymi, w tym ks. dr. Stanisław Banach.
Na realizację tych działań otrzymaliśmy dofinasowanie z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w ramach programu NOWEFIO – zadanie „Camino – Droga Spotkania”. Jest ono realizowane w ramach priorytetu: organizacje obywatelskie na rzecz dobra wspólnego, w obszarze tematycznym: poprawa samoorganizacji społecznej, w sferze turystyka i krajoznawstwo. W tym projekcie w roku 2023 zrealizowaliśmy działania związane z poprawą oznakowania i ustawieniem znaków i tablic informacyjnych przy kościołach pw. św. Jakuba na Łowickiej Drodze Świętego Jakuba. Tablice informacyjną ustawiliśmy także w Bolimowie i dodatkowo słupek Jakubowy. Aktualnie przygotowujemy wydanie Przewodnika, którego promocja zaplanowana jest w miesiącu grudniu. Wszystkie te działania mają za cel zwiększenie wiedzy i dostępności pieszych szlaków do Santiago de Compostela dla turystów i pielgrzymów.
Głowno – od 1287 r. stanowiło dobra biskupów kujawskich. W XV w. zostaje własnością rodu Głowińskich. W 1427 r. uzyskuje prawa miejskie. Miasto niszczą pożary w 1504 i 1522 r. W 1676 r. i 1704 r. rabują je i niszczą Szwedzi, a w 1704 r. również wojska saskie. W 1870 r. Głowno traci prawa miejskie. Odzyskuje je w 1925 r.
Parafia pw. św. Jakuba Apostoła erygowana została w 1649 r. przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Macieja Łubieńskiego. Pierwszy drewniany kościół pw. św. Jakuba, wybudowany z fundacji Jakuba Głowińskiego poświęcony został w 1420 r.Od 1427 r. był kościołem filialnym parafii Domaniewice, a od 1649 r. został kościołem parafialnym. W 1728 r. został zniszczony przez pożar. W 1732 r. wybudowano nowy kościół drewniany, który uległ zniszczeniu podczas I wojny światowej. Zachowały się jedynie mury prezbiterium i figura Maryi. Staraniem proboszcza, ks. Fr. Gwoździckiego, w latach 1923-1930 powstał obecny kościół wg projektu Wiesława Lisowskiego. Najstarsze polichromie wykonane przez Feliksa Paszkowskiego pochodzą z lat 1939-1944.
Tekst: Marek Sokołowski, Ewa Wasiak / Zdjęcia: Beata Sokołowska. Jolanta Szczerek, Łukasz Stefaniak