Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia znaku drogi – słupka Jakubowego Łowickiej Drogi św. Jakuba w Giecznie, rozpoczęła Msza święta w pięknym drewnianym kościele z XVIII wieku, którą celebrował ks. Zbigniew Kępa, w intencji wiernych i pielgrzymów Jakubowych. Wygłosił także porywającą homilię, mówił Drodzy Pielgrzymi Jakubowi! W posłudze ołtarza uczestniczyli konfratrzy: Teresa Przybył czytała fragment z Księgi proroka Barucha „Bądź dobrej myśli, narodzie mój…” (Ba 4, 5-12. 27-29), Marek Sokołowski czytał modlitwę wiernych. Po Eucharystii nastąpiła ceremonia odsłonięcia i poświęcenia znacznika Łowickiej Drogi św. Jakuba. Żółtą kokardę rozwiązał ks. Mirosław Marczak i Marek br. Marek Mikulski, przy asyście parafianek Ewy Karolak i Elżbieta Kacprzak. Modlitwę poświęcenia Znacznika odmówił ks. Zbigniew Kępa.
Wszechmogący Wieczny Boże, na drogach naszego życia towarzyszą nam Twoje znaki, wskazujące drogę pewną i bezpieczną dla naszego zbawienia. Bądź uwielbiony za życie i śmierć św. Jakuba Starszego, żarliwego w głoszeniu Ewangelii, który dla wiernych jest świadkiem oraz drogowskazem wiary w Jezusa Chrystusa.
Prosimy Cię Panie, pobłogosław ten znacznik, ustawiony w Giecznie, na Łowickiej Drodze św. Jakuba, prowadzącej do Sanktuarium Apostoła w Santiago de Compostela. Niech wskazuje szlak ku miejscu, do którego od tysiąca dwustu lat podążają pątnicy, by oddać hołd swemu patronowi i opiekunowi. Niech budzi w sercach wezwanych pragnienie pielgrzymowania i przemiany życia w duchu oddania i służby Chrystusowi na wzór św. Jakuba.
Spraw Boże, aby Twój Kościół, parafia Wszystkich Świętych i św. Jakuba w Giecznie, Konfraternia św. Apostoła Jakuba Starszego przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie, wzmocnione Jego wyznaniem wiary, zawsze cieszyły się wstawiennictwem pierwszego wśród Apostołów, który oddał życie za swego Mistrza i Pana.
Boże, błogosław także nam, abyśmy nie zapominali, że nasze życie jest tylko pielgrzymką po drogach doczesności do społeczności zbawionych w Królestwie Niebieskim, gdzie św. Jakub cieszy się szczęściem oglądania Ciebie. Prosimy przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Ksiądz Kapelan razem z ks. proboszczem Mirosławem Marczakiem, poświęcił słupek Jakubowy. Z Gieczna do Santiago de Compostela jest 3629 km. Księdzu proboszczowi senior Marek Sokołowski przekazał materiały informacyjne sfinansowane z projektu Camino – Droga Spotkania, zaś Jolanta Szczerek Księgę pielgrzymów, w której obecni na tym wydarzeniu złożyli podpisy.
Na realizację tych działań otrzymaliśmy dofinasowanie z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w ramach programu NOWEFIO – zadanie „Camino – Droga Spotkania”. Jest ono realizowane w ramach priorytetu: organizacje obywatelskie na rzecz dobra wspólnego, w obszarze tematycznym: poprawa samoorganizacji społecznej, w sferze turystyka i krajoznawstwo. W tym projekcie w roku 2023 zrealizowaliśmy działania związane z poprawą oznakowania i ustawieniem znaków i tablic informacyjnych przy kościołach pw. św. Jakuba na Łowickiej Drodze Świętego Jakuba. Tablice informacyjną ustawiliśmy także w Bolimowie i dodatkowo słupek Jakubowy. Aktualnie przygotowujemy wydanie Przewodnika, którego promocja zaplanowana jest w miesiącu grudniu. Wszystkie te działania mają za cel zwiększenie wiedzy i dostępności pieszych szlaków do Santiago de Compostela dla turystów i pielgrzymów.
Parafia pw. Wszystkich Świętych i św. Jakuba w Giecznie erygowana został w 1437 roku, wspominana była jeszcze wcześniej bo już w 1410 roku. W kościele znajduje się obraz św. Jakuba. Do Santiago de Compostela z Gieczna jest 3653 km. Po zakończeniu uroczystości w Giecznie, pątnicy przejechali do Chruślina, skąd wyruszyli na pielgrzymkę Łowicką Drogą św. Jakuba. Po trzech godzinach marszu w mżawce i drobnym „kapuśniaczku” dotarli do Głowna.
Tekst Marek Sokołowski, Ewa Wasiak / Zdjęcia: Beata Sokołowska, Marek Sokołowski, Jolanta Szczerek, Łukasz Stefaniak