Przy Rynku w Bolimowie 7 października, o godz. 8.30 symbolicznie został odsłonięty i poświęcony znak Drogi Łowickiej św. Jakuba. Uroczystość odbyła się przy znaczniku 3710 kilometra, pieszej drogi do Santiago de Compostela,
Znak Drogi św. Jakuba, tablice informacyjne, kierunkowskaz z odległością do celu kolejnego etapu, do Kalisza i do Santiago de Compostela, zostały ustawione staraniem Konfraterni św. Jakuba, działającej przy Katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Znacznik odsłonili: burmistrz Bolimowa mgr inż. Stanisław Linart, sołtys Jadwiga Marusiak, właściciel obiektu „Bolimowianka” Mariola Pniewska i senior Konfraterni św. Jakuba Marek Sokołowski.
Po symbolicznym odsłonięciu Znaków drogi, zostały one poświęcone przez ks. płk. Zbigniewa Kępę, kapelana Konfraterni i ks. Bogdana Szczepańskiego, proboszcza parafii w Bolimowie.
Ksiądz kapelan odmówił modlitwę:
„Wszechmogący Wieczny Boże, na drogach naszego życia towarzyszą nam Twoje znaki, wskazujące drogę pewną i bezpieczną dla naszego zbawienia. Bądź uwielbiony za życie i śmierć św. Jakuba Starszego, żarliwego w głoszeniu Ewangelii, który dla wiernych jest świadkiem oraz drogowskazem wiary w Jezusa Chrystusa.
Prosimy Cię Panie, pobłogosław ten znacznik, ustawiony w Bolimowie, na Łowickiej Drodze św. Jakuba, prowadzącej do Sanktuarium Apostoła w Santiago de Compostela. Niech wskazuje szlak ku miejscu, do którego od tysiąca dwustu lat podążają pątnicy, by oddać hołd swemu patronowi i opiekunowi. Niech budzi w sercach wezwanych pragnienie pielgrzymowania i przemiany życia w duchu oddania i służby Chrystusowi na wzór św. Jakuba.
Spraw Boże, aby Twój Kościół, parafia Wszystkich Świętych i św. Jakuba w Giecznie, Konfraternia św. Apostoła Jakuba Starszego przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie, wzmocnione Jego wyznaniem wiary, zawsze cieszyły się wstawiennictwem pierwszego wśród Apostołów, który oddał życie za swego Mistrza i Pana.
Boże, błogosław także nam, abyśmy nie zapominali, że nasze życie jest tylko pielgrzymką po drogach doczesności do społeczności zbawionych w Królestwie Niebieskim, gdzie św. Jakub cieszy się szczęściem oglądania Ciebie. Prosimy przez Chrystusa Pana naszego. Amen.„
Uczestnicy wydarzenia przy słupku Camino de Santiago, ustawionym przy obiekcie Bolimowianka, otrzymali bezpłatne egzemplarze Legitymacji Pielgrzyma, ulotki informacyjne z mapą i przebiegiem drogi, prowadzącej z Miedniewic przez Bolimów, Łowicz, Głowno, Łęczyce, Uniejów do Kalisza. Senior Marek Sokołowski, powiedział o założeniach projektu „Camino – Droga Spotkania” skierowanego do osób korzystających z dróg św. Jakuba i do do tych, którzy chcieliby rozpocząć przygodę Camino, czy choćby zwiększyć swoją aktywność w ramach turystyki pieszej, poznawać walory przyrodnicze i kulturowe ziemi łowickiej, łódzkiej i kaliskiej przez które prowadzi Droga Łowicka. przekazał także list z podziękowaniem za użyczenie miejsca pod znaki i przyjęcie nad nimi opieki pani Marioli Pniewskiej.
Uroczystość na Rynku w Bolimowie poprzedziło piesze przejście z Joachimowa Mogiły, gdzie Droga Łowicka oddziela się od Drogi Warszawskiej do Bolimowa. Na skraju tej miejscowości leżącej na obrzeżach Puszczy Bolimowskiej, stoi pomnik upamiętniający potyczkę stoczoną przez oddział Władysława Stroynowskiego z wojskami rosyjskimi 7 lutego 1863 roku, w czasie powstania styczniowego. Poległo 14 powstańców. Nieco dalej, w lesie znajduje się niemiecki cmentarz z okresu pierwszej wojny światowej, na którym pochowano żołnierzy poległych w walkach toczonych przez wojska niemieckie i rosyjskie od grudnia 1914 roku do lipca 1915 roku, znanych jako Bitwa nad Rawką lub Bitwa pod Bolimowem. Żołnierze rosyjscy są pochowani nieco dalej. Cmentarz ma kształt kamiennego kręgu, na którym stoją krzyże. Najwyższy ustawiono na kopcu usypanym po środku cmentarza. W 1990 roku pochowano tu ponad 2,5 tys. żołnierzy niemieckich poległych w czasie drugiej wojny światowej. Ich szczątki zostały ekshumowane z „cmentarza bohaterów” (Heldenfriedhof), który znajdował się na tyłach Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach (obecnie biegnie tędy al. Prymasa Tysiąclecia) i złożone wewnątrz kręgu, na grobach poległych w pierwszej wojnie. Na kilkudziesięciu płytach uwieczniono imiona, nazwiska, daty urodzin i śmierci, pochowanych tu wojskowych. W okolicy znajdują się także pozostałości innych, mniejszych cmentarzy z czasów pierwszej wojny światowej. Na współczesnej tablicy widnieje prośba o pamięć o Polakach siłą wcielonych do armii zaborczych, którzy polegli w Wielkiej Wojnie. Ks. płk SG dr Zbigniew Kępa poprowadził modlitwę za żołnierzy spoczywających na cmentarzach wojennych we wsi Joachimów-Mogiły. Drugi człon jej nazwy pochodzi od miejsca wiecznego spoczynku ofiar „wszystkich wojen”, jak głosi napis na jednej z tablic. W pieszym przejściu i uroczystości na bolimowskim Rynku, uczestniczyli mieszkańcy oraz członkowie i sympatycy Konfraterni św. Jakuba z Warszawy, staraniem, której w ramach projektu „Camino-Droga Spotkania”, ustawione zostały znaki informacyjne na Łowickiej Drodze św. Jakuba, w Bolimowie, a także przy kościołach św. Jakuba w Zdunach, Głownie, Giecznie, Leźnicy Wielkiej, Wieleninie i podkaliskiej Tłokini Kościelnej.
Droga swą nazwę wzięła od miasta Łowicz, aby przypomnieć jak ważną rolę pełniło to miasto, będąc przez 200 lat w, obok Gniezna siedzibą prymasów Polski. W Kaliszu, jednym z najstarszych polskich miast, kończy swój bieg. Wędrówkę można jednak kontynuować dalej Kaliską Drogą św. Jakuba do Świnicy. Kolejnymi drogami można dojść do granicy Polski w Zgorzelcu i dalej drogami Europy aż do Santiago de Compostela i wybrzeża Atlantyku. Z Bolimowa do Santiago de Compostela jest 3710 km.
Na te działania otrzymaliśmy dofinasowanie z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w ramach programu NOWEFIO na zadanie „Camino – Droga Spotkania”. Jest ono realizowane w ramach priorytetu: organizacje obywatelskie na rzecz dobra wspólnego, w obszarze tematycznym: poprawa samoorganizacji społecznej, w sferze turystyka i krajoznawstwo. W tym projekcie w roku 2023 zrealizowaliśmy działania związane z poprawą oznakowania i ustawieniem znaków i tablic informacyjnych przy kościołach pw. św. Jakuba na Łowickiej Drodze Świętego Jakuba. Tablice informacyjna ustawiliśmy także w Bolimowie i dodatkowo znacznik drogi. Przygotowujemy aktualnie wydanie Przewodnika, którego promocja zaplanowana jest w miesiącu grudniu. nasze działania mają służyć zwiększeniu wiedzy i dostępności pieszych szlaków do Santiago de Compostela dla turystów i pielgrzymów.
Bolimów – miasto założone w 1370 r. przez Siemowita III, potwierdzenie prawa chełmińskiego w 1519 r. przez Siemowita V. Prawa miejskie Bolimów utracił w 1870 r. Od 2022 r. znów jest miastem. Podczas Potopu Szwedzkiego w 1656r. miasto zostało doszczętnie spalone. W czasie I wojny światowej przez 9 miesięcy przez Bolimów przebiegała linia niemiecko – rosyjskiego frontu. Niemcy po raz pierwszy użyli tu broni chemicznej. W styczniu 1915 r. użyli bromku ksylilu (środek łzawiący). Zbyt niska temperatura powietrza spowodowała, że gaz nie dotarł do atmosfery. W maju 1915 r. użyto 264 tony chloru wypuszczonego z 12 tys. butli Zginęło ok. 11 tys. ludzi. Ataki chlorem powtórzono jeszcze dwa razy. Na rynku w Bolimowie wisi fragment butli gazowej pełniący rolę dzwonu alarmowego. Od 2000 r. w herbie miejscowości są dwie muszle i kij pielgrzymi. Jest to nawiązanie do pieczęci z 1443 r. Wcześniejszy herb przedstawiał św. Annę. W miejscowości jest kościół pw. św. Trójcy z 1660-67 r. oraz kościół pw. św. Anny z 1635 r
Tekst: Marek Sokołowski, Ewa Wasiak / Zdjęcia: Beata Sokołowska. M. Sokołowski, Jolanta Szczerek, Łukasz Stefaniak