Zduny, to wieś gminna, która od przełomu XII i XIII w. należała do dóbr mazowieckich arcybiskupstwa gnieźnieńskiego. Wieki historii, w tym przynależność w XIX wieku do Księstwa Łowickiego, ukształtowały pewną odrębność tych ziem, zarówno w systemie gospodarczym, jak i w strojach, obrzędach, i zwyczajach. Do Zdun, 8 października, skierowaliśmy się jednak nie z powodu tej historii lecz dlatego, że kościół w Zdunach pod wezwaniem św. Jakuba, jest celem etapu Łowickiej Drogi św. Jakuba. Przy tym kościele 5 października ustawione zostały sfinansowane w ramach projektu NOWEFIO „Camino – Droga Spotkania”, znacznik drogi i tablica informacyjna z kierunkowskazem.
W sobotę 7 października, przybyliśmy do Zdun, po to aby odsłonić znacznik Camino de Santiago i promować Łowicką Drogę św. Jakuba.. Znacznik odsłonili ks. Ireneusz Cieślak, proboszcz parafii Zduny i przedstawicielka Konfraterni – Ewa Wasiak. Modlitwę za pielgrzymów odmówił ks. płk. Zbigniew Kępa. Modlił się:
„Wszechmogący Wieczny Boże, na drogach naszego życia towarzyszą nam Twoje znaki, wskazujące drogę pewną i bezpieczną dla naszego zbawienia. Bądź uwielbiony za życie i śmierć św. Jakuba Starszego, żarliwego w głoszeniu Ewangelii, który dla wiernych jest świadkiem oraz drogowskazem wiary w Jezusa Chrystusa.
Prosimy Cię Panie, pobłogosław ten znacznik, ustawiony w Głownie, na Łowickiej Drodze św. Jakuba, prowadzącej do Sanktuarium Apostoła w Santiago de Compostela. Niech wskazuje szlak ku miejscu, do którego od tysiąca dwustu lat podążają pątnicy, by oddać hołd swemu patronowi i opiekunowi. Niech budzi w sercach wezwanych pragnienie pielgrzymowania i przemiany życia w duchu oddania i służby Chrystusowi na wzór św. Jakuba.
Spraw Boże, aby Twój Kościół, parafia Wszystkich Świętych i św. Jakuba w Giecznie, Konfraternia św. Apostoła Jakuba Starszego przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie, wzmocnione Jego wyznaniem wiary, zawsze cieszyły się wstawiennictwem pierwszego wśród Apostołów, który oddał życie za swego Mistrza i Pana.
Boże, błogosław także nam, abyśmy nie zapominali, że nasze życie jest tylko pielgrzymką po drogach doczesności do społeczności zbawionych w Królestwie Niebieskim, gdzie św. Jakub cieszy się szczęściem oglądania Ciebie. Prosimy przez Chrystusa Pana naszego. Amen.„
Kapelan Konfraterni św. Jakuba i asystujący ksiądz proboszcz Ireneusz Cieślak, pobłogosławili i pokropili wodą święconą Znak Drogi św. Jakuba. Ksiądz Proboszcz zaprosił przy tym Konfraternię, na odpust świętego Jakuba, w dniu 25 lipca 2024 roku.
Senior Marek Sokołowski, powiedział o założeniach projektu „Camino – Droga Spotkania” skierowanego do osób korzystających z dróg św. Jakuba i do do tych, którzy chcieliby rozpocząć przygodę Camino, czy choćby zwiększyć swoją aktywność w ramach turystyki pieszej. Senior przekazał Księdzu Proboszczowi list z podziękowaniem za udostepnienie miejsca na znaki i za przyjęcie nad nimi opieki, przekazał także ulotki i paszporty oraz emblematy Drogi, zaś sekretarz Konfraterni Jolanta Szczerek, przekazała ufundowaną przez Konfraternie Księgę Pielgrzyma, w którą wpisali się wszyscy uczestnicy uroczystości. Ze Zdun do Santiago de Compostela jest 3678 km.
Na te działania otrzymaliśmy dofinasowanie z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w ramach programu NOWEFIO na zadanie „Camino – Droga Spotkania”. Jest ono realizowane w ramach priorytetu: organizacje obywatelskie na rzecz dobra wspólnego, w obszarze tematycznym: poprawa samoorganizacji społecznej, w sferze turystyka i krajoznawstwo. W tym projekcie w roku 2023 zrealizowaliśmy działania związane z poprawą oznakowania i ustawieniem znaków i tablic informacyjnych przy kościołach pw. św. Jakuba na Łowickiej Drodze Świętego Jakuba. Tablice informacyjna ustawiliśmy także w Bolimowie i dodatkowo znacznik drogi. Przygotowujemy aktualnie wydanie Przewodnika, którego promocja zaplanowana jest w miesiącu grudniu. nasze działania mają służyć zwiększeniu wiedzy i dostępności pieszych szlaków do Santiago de Compostela dla turystów i pielgrzymów. Warto dodać, że ze Zdun do Santiago de Compostela jest 3678 km pieszej drogi.
Zduny – wieś początkowo należała do grodu Łowicz, następnie przeszła na własność arcybiskupstwa gnieźnieńskiego, a w XIX w. weszła w skład Księstwa Łowickiego. Parafia pw. św. Jakuba istniała tu przed 1369 r. W 1600 r. przeszła pod zarząd dominikanów z Łowicza. A w 1826 r. księży diecezjalnych. Pierwotny kościół pw. św. Jakuba był drewniany. W 1779 r. na jego miejscu postawiono murowany. Obecny jest zbudowany z czerwonej cegły w stylu gotyku wiślano – bałtyckiego. Został poświęcony w 1906 r. W wielkim ołtarzu umieszczony jest otaczany czcią obraz Matki Bożej Śnieżnej z XVI w., ozdobiony sukienkami z XVIII w., zasłaniany wizerunkiem św. Jakuba Apostoła. W zamknięciu naw znajdują się: ołtarz św. Stanisława Kostki i kaplica Chrystusa Ukrzyżowanego. Pozostałe kaplice poświęcone są Matce Bożej Różańcowej, św. Franciszkowi oraz św. Walentemu. Pamiątkowa tablica i obraz przypominają urodzonego w Zdunach bł. ks. Franciszka Drzewieckiego, który został zamordowany w Dachau. W dzwonnicy znajduje się dzwon Jakub poświęcony przez kardynała A. Hlonda w 1947 r.
Tekst: Marek Sokołowski, zdjęcia Beata Sokołowska, Jolanta Szczerek, Łukasz Stefaniak