W niedzielę 25 czerwca br. Dorota Zaleska, Aldona Sas i Ewa Wasiak były na Mszy świętej w kościele pw. Świętego Jakuba Apostoła na Tarchominie. Eucharystię sprawował ks. Andrzej Zieliński w koncelebrze z ks. Marianem Glinkowskim. Witając wiernych ks. proboszcz powiedział: „Siostry z Konfraterni św. Jakuba, które są z nami co miesiąc, przypominają nam – gdyby przypadkiem ktoś zapomniał – kto jest patronem naszej parafii. Jesteśmy im wdzięczni za obecność i już dziś zapraszamy na święto naszego patrona za miesiąc”.
W wygłoszonej homilii ks. Andrzej nawiązał do czytań liturgicznych 12 niedzieli zwyklej. Historia Jeremiasza – mówił – jest bardzo aktualna i stawia nam pytania
o wartości. Jaką postawę winniśmy zająć wobec oszczerstw, donosów, trwogi dookoła? Czy lękamy się, czy też podejmujemy walkę z tym, kto staje przeciwko nam. Aktualność historii Jeremiasza w szerszym wymiarze prowadzi nas do pytania:
„Co Polskę stanowi?” Szukając odpowiedzi na to pytanie, spójrzmy na postawę proroka, któremu Bóg wyznaczył wyjątkowo trudne zadanie głoszenia zagłady Jerozolimy, zniszczenia świątyni i wygnania Izraelitów. Misją Jeremiasza było przekazywanie mieszkańcom Jerozolimy i Judei słów Boga, Jego ostrzeżeń i nawoływania do nawrócenia. To zadanie mogło budzić trwogę, lecz nie u Jeremiasza, który mówi: „Ale Pan jest przy mnie jako potężny mocarz, dlatego moi prześladowcy ustaną i nie zwyciężą. Będą bardzo zawstydzeni swoją porażką, okryci wieczną i niezapomnianą hańbą.” (Jr 20, 10-13). Te słowa zdają się być dla nas wskazówką, że warto bronić wartości. Warto nie bać się, o czym Jezus mówi w Ewangelii słowami: «Nie bójcie się ludzi!» (Mt 10, 26-33). To niezwykle ważna mobilizacja ze strony Jezusa. A my tak bardzo boimy się ludzi, ich opinii, a szczególnie ich hejtu. Wielu panicznie boi się niezaakceptowania, odrzucenia. Jezus mówi nie tylko do apostołów, ale do każdego z nas. Tu i teraz. W naszych konkretnych sytuacjach życiowych. Słowa Jezusa dotykają serca człowieka i mają moc nas zmienić. Jest związek między słowami Jezusa i słowami Jeremiasza – i Pan, i prorok zachęcają nas do męstwa. Z tekstu dzisiejszej Ewangelii wynika, że w perspektywie życia wiecznego chrześcijanin winien „bać się” wyłącznie Boga, czyli Tego, który ma władzę nad doczesnym i wiecznym życiem człowieka. Życie chrześcijanina na ziemi winna charakteryzować postawa czuwania i ufności. Rozważnego czuwania wobec osobowego Zła i dziecięcej ufności wobec osobowego Dobra.
Ewa Wasiak