12 marca 2023 roku w katedrze polowej Wojska Polskiego była sprawowana Msza święta dla upamiętnienia 90-tej rocznicy konsekracji tej świątyni. Eucharystii przewodniczył ks. ppłk Sebastian Piekarski, proboszcz katedry; koncelebrowali: ks. płk SG dr Zbigniew Kępa. Asystę liturgiczną pełnił diakon Dariusz Lis.
„Dzisiaj w sposób szczególny obchodzimy 90-tą rocznicę konsekracji katedry polowej. Konsekracja oznacza poświęcenie Bogu. Dzisiaj, wpisując się w to wielkie historyczne wydarzenie, jakim jest akt poświęcenia kościoła Bogu, chcemy wspólnie dziękować za tę łaskę, że Pan dał tę świątynię nam i całym rzeszom i pokoleniom ludzi w mundurach, którzy byli tu przed nami.” – powiedział ks. ppłk Sebastian Piekarski na wstępie uroczystości.
Homilię, której nadał tytuł „Miejsce świątyni w naszym życiu”, ks. płk SG dr Zbigniew Kępa rozpoczął słowami z Ewangelii św. Mateusza: „Jeśli więc przyniesiesz dar swój przed ołtarz i tam sobie przypomnisz, że brat twój ma coś przeciw tobie, zostaw tam dar swój przed ołtarzem,
a najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim. Potem przyjdź i dar swój ofiaruj.” (Mt 5, 23-24). Słowa Jezusa – mówił kapłan – skłaniają do postawienia pytania: czym jest świątynia?
Świątynia jest miejscem uwielbienia Pana Boga, oddawania Mu czci i chwały. Jednakże przychodzącemu do świątyni Chrystus stawia wysokie wymagania etyczne. Miłość do Pana Boga musi iść w parze z miłością do ludzi. Świątynia jest miejscem, gdzie kapłani i diakoni głoszą Boże przykazania, wyjaśniają je i zachęcają wiernych do kierowania się nimi w życiu. W tym miejscu uczymy się prawdziwej pobożności. A jest to postawa czci i szacunku wobec Boga, poszanowania stworzonego przez Niego świata i miłości bliźniego. W przestrzeni sakralnej dokonuje się obmycie z bezbożności. Każdy grzech jest jakąś formą buntu przeciwko Panu Bogu. Z tej bezbożnej postawy uwalnia nas Chrystus w sakramencie pokuty, kiedy wyznamy nasze martwe uczynki, okażemy żal i skruchę.
W świątyni Bóg odsłania przed nami tajemnicę swego odwiecznego planu zbawienia świata. W świątyni możemy usłyszeć o Bożych prawach, które stanowią fundament naszego codziennego życia. Gdybyśmy nie byli ochrzczeni, gdyby Bóg nie odsłonił przed nami swego odwiecznego planu – jakże inne byłoby nasze życie. Nie mając celu, bylibyśmy jak okręt miotany falami na morzu.
Obchodzimy dzisiaj szczególne święto – 90-tą rocznicę konsekracji katedry polowej Wojska Polskiego. To nadzwyczaj ważne wydarzenie
w historii tej świątyni miało miejsce 12 marca 1933 r. Aktu konsekracji dokonał abp. Stanisław Gall w asyście licznego duchowieństwa wojskowego. Dla abp. Galla był to długo oczekiwany dzień, pełen wzruszeń i refleksji. Gdy obejmował tę świątynię jako biskup polowy Wojsk Polskich, była ona naznaczona piętnem niewoli narodu. W latach czterdziestych XIX w. ta dostojna świątynia została przebudowana na cerkiew prawosławną. Usytuowana przy ul. Długiej, głównej drodze prowadzącej do centrum Warszawy, miała być znakiem władzy rosyjskiego zaborcy
w tym mieście. Biskupowi Gallowi nie było łatwo uzyskać środki na odnowienie katedry. Polskie społeczeństwo, jak też i wojsko, było biedne
w tamtym czasie. A jednak świadomość, że ma to być miejsce oddawania czci Bogu i nauczania o miłości do Ojczyzny, do Polski sprawiła, że podjęto ten wielki wysiłek.
W dniu konsekracji świątyni ks. prałat Aleksander Fajęcki, kanclerz Kurii warszawskiej, wygłosił podniosłe kazanie o znaczeniu kościoła garnizonowego dla wojska. Dzisiejsza uroczystość skłania nas do refleksji o roli tej świątyni – konsekrowanej 90 lat temu, zburzonej podczas Powstania Warszawskiego, odbudowanej w latach powojennych, odnawianej przez kolejnych biskupów polowych w ciągu 30-tu lat działalności Ordynariatu Polowego. Teraz nasze pokolenie przejęło odpowiedzialność za to święte miejsce spotkania człowieka z Bogiem.
Ks. proboszcz ppłk Sebastian Piekarski, za zgodą i z pomocą biskupa polowego ks. dr. Wiesława Lechowicza rozpoczyna dzieło kolejnego odnowienia i upiększenia wnętrza wojskowej świątyni. W tym trudzie będzie potrzebował naszego wsparcia, życzliwości i pomocy.
W 90-tą rocznicę konsekracji katedry polowej, postawmy sobie pytanie: czy cenimy tę świątynię jako miejsce spotkania z Bogiem? Obecność sióstr i braci z Konfraterni św. Apostoła Jakuba Starszego świadczy, że dla nas tu obecnych jest to ważne miejsce. Jest to także szczególne miejsce dla wojska, dla służb mundurowych, kombatantów i weteranów, harcerzy i innych wspólnot oraz dla parafian.”
W posłudze ołtarza uczestniczyli członkowie Konfraterni św. Jakuba. Adam Jabłonka czytał fragment Listu św. Pawła do Rzymian o nadziei, która „zawieść nie może, ponieważ miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który został nam dany.” (Rz 5, 1-2. 5-8). Senior Konfraterni Marek Sokołowski czytał modlitwę powszechną, którą wierni modlili się za papieża Franciszka, za kapłanów posługujących
w katedrze polowej WP, za Konfraternię św. Jakuba, o pokój na Ukrainie i na świecie.
Na zakończenie liturgii ks. ppłk Sebastian Piekarski podziękował zgromadzonym za uczestnictwo w uroczystości rocznicowej. Szczególne podziękowania złożył obecnym żołnierzom oraz członkom Konfraterni św. Apostoła Jakuba Starszego. Poprowadził modlitwę za osoby tworzące duszpasterstwo przy katedrze polowej, w szczególności za biskupów polowych, proboszczów, wikariuszy, wszystkich modlących się w tym kościele, zaangażowanych w budowę i odbudowę świątyni, w tym ojców pijarów, jej pierwszych budowniczych i pasterzy, zawierzając wszystkich wstawiennictwu Matki Bożej Hetmanki Żołnierza Polskiego.
W uroczystej Eucharystii upamiętniającej 90-tą rocznicę konsekracji katedry polowej Wojska Polskiego, Konfraternię św. Jakuba reprezentowali: Ryszard Bożek, Wiesław Czajka, Alicja Czańka, Małgorzata Dzwonkowska, Zofia Gołacka, Jan Gołacki, Teresa Grzesiuk, Szczepan Grzesiuk, Adam Jabłonka, Jerzy G. Kazimierczak, Dariusz Mańk, Danuta Niedbałka, Jacek Niedbałka, Elżbieta Oziębło, Jerzy Pawlikowski, Bożenna Peda, Edward Peda, Teresa Przybył, Anna Przygoda-Golenia, Beata Sokołowska, Marek Sokołowski, Łukasz Stefaniak, Agata Szarko, Piotr Szarko, Jolanta Szczerek, Ewa Wasiak, Jerzy Wróblewski, Krzysztof Ziemkiewicz.
Po liturgii konfratrzy złożyli serdeczne życzenia błogosławieństwa Bożego, zdrowia, wielu łask Bożych i wszelkiej pomyślności
ks. kapelanowi dr Zbigniewowi Kępie z okazji zbliżających się imienin. Senior Konfraterni Marek Sokołowski odczytał i wręczył solenizantowi uroczysty Adres. Spotkanie uświetnił wyśmienity poczęstunek przygotowany przez Danutę i Jacka Niedbałków.
Niedzielne uroczystości zakończyła pielgrzymka pątników Jakubowych sprzed katedry polowej Wojska Polskiego do Świątyni Opatrzności Bożej.
*****
Prawo kanoniczne nie zezwala na wspomnienia liturgiczne, obchody rocznicowe i inne uroczystości w niedziele Wielkiego Postu, dlatego liturgiczne obchody rocznicy poświęcenia katedry polowej Wojska Polskiego były celebrowane 13 marca 2023 roku.
Uroczystej Eucharystii koncelebrowanej przez ośmiu kapłanów przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego ks. dr Wiesław Lechowicz. Homilię wygłosił kanclerz Kurii biskupiej ks. dr Rafał Kaniecki. Nawiązując do słów z Ewangelii według św. Łukasza „Kiedy Jezus przyszedł do Nazaretu, przemówił do ludu w synagodze: „Zaprawdę, powiadam wam: żaden prorok nie jest mile widziany w swojej ojczyźnie. ” ( Łk 4,24-30),
ks. Rafał podkreślił, że Bóg wspiera i troszczy się o wszystkich bez wyjątku. Dlatego wspierał księży pijarów budowniczych katedry polowej Wojska Polskiego i ich następców, którzy tę świątynię odbudowywali z ruin. Szczegółowo przedstawił historię katedry polowej, co przybliżyło zebranym ten wyjątkowy Dom Boży. Ks. dr Wiesław Lechowicz podziękował uczestnikom Eucharystii za udział w tak ważnej dla wojskowej katedry uroczystości i udzielił wszystkim błogosławieństwa. Konfraternię św. Jakuba reprezentowali: Zofia Gołacka, Teresa Grzesiuk, Szczepan Grzesiuk, Piotr Szarko, Ewa Wasiak.
Tekst – Ewa Wasiak
Zdjęcia – ks. płk SG dr Zbigniew Kępa, Marek Sokołowski, Ewa Wasiak