W Nadzwyczajnym Roku Świętym Jakubowym, który decyzją papieża Franciszka trwa dwa lata tj. od 1 stycznia 2021 roku do 31 grudnia 2022 roku, 25 dnia każdego miesiąca członkowie Konfraterni św. Apostoła Jakuba Starszego przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego pielgrzymują do warszawskich kościołów stacyjnych – pw. św. Jakuba Apostoła w Tarchominie i pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w parafii św. Jakuba na Ochocie.
W kościele św. Jakuba Apostoła na Tarchominie 25 listopada, Eucharystię sprawował ks. Mariusz Stanaszek w koncelebrze z ks. Mariuszem Rybałtowskim. Ks. Stanaszek powitał pielgrzymów z Konfraterni św. Jakuba i przypomniał słowa Ewangelii św. Marka: „Przechodząc obok Jeziora Galilejskiego, [Jezus] ujrzał Szymona i brata Szymonowego, Andrzeja, jak zarzucali sieć w jezioro; byli bowiem rybakami. I rzekł do nich: „Pójdźcie za Mną, a sprawię, że się staniecie rybakami ludzi. A oni natychmiast, porzuciwszy sieci, poszli za Nim. Idąc nieco dalej, ujrzał Jakuba, syna Zebedeusza, i brata jego, Jana, którzy też byli w łodzi i naprawiali sieci. Zaraz ich powołał, a oni, zostawiwszy ojca swego, Zebedeusza razem z najemnikami w łodzi, poszli za Nim.” (Mk 1,14-20). Homilię wygłosił ks. Rybałtowski. Nawiązując do słów Ewangelii św. Łukasza –„(…) gdy ujrzycie te wszystkie wydarzenia, wiedzcie, iż blisko jest królestwo Boże. Zaprawdę, powiadam wam: nie przeminie to pokolenie, aż się wszystko stanie. Niebo i ziemia przeminą, ale Moje słowa nie przeminą.” (Łk 21, 29-33) – wyjaśnił, że Jezus mówił o znakach czasu. To On prowadzi nas ku decyzjom i postanowieniom. Powinniśmy zastanowić się, czego dziś – w czasie nowych, nieoczekiwanych wydarzeń; tu i teraz – chce od nas Bóg. Jakie postanowienia winniśmy podjąć na Adwent, który jest inny niż rok, dwa lub kilka lat temu, a więc i nasze postanowienia powinny być inne niż dawniej. Starajmy się odczytywać znaki czasu, abyśmy nie kostnieli w starych postanowieniach, lecz dali prowadzić się Duchowi świętemu, który wskaże nam drogę na Adwent.
W modlitwie powszechnej wierni modlili się m. in. „za pielgrzymujących do Santiago de Compostela, aby przy grobie św. Jakuba umocnili swą więź z Chrystusem i otrzymali potrzebne łaski”. Po Eucharystii została odmówiona litania do św. Jakuba. Listopadową Liturgię Jakubową zakończyła pieśń „Święty Jakubie, patronie nasz, módl się za nami”. We Mszy św. uczestniczyli członkowie Konfraterni św. Jakuba: Zofia Gołacka, Jan Gołacki, Alicja Mikulska, Marek Mikulski, Bożenna Peda, Edward Peda, Ewa Wasiak, Jerzy Wróblewski, Dorota Zaleska oraz Adam Bentkowski z grona przyjaciół Konfraterni.
W drugim warszawskim kościele stacyjnym – pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w parafii św. Jakuba na Ochocie
– w comiesięcznej Eucharystii Jakubowej uczestniczyła grupa konfratrów z Jerzym Kazimierczakiem, którzy przeszli z nim: Aleksandra Czyżewska z Gdańskiego Bractwa Świętego Jakuba i Krzysztof Rączkowski, który w rym roku przeszedł z Warszawy do Santiago de Compostela oraz z naszej Konfraterni Elżbieta Bartocha I Teresa Przybył. Po Mszy świętej wierni zaśpiewali hymn do św. Jakuba.
Tekst i zdjęcie w nagłówku – Ewa Wasiak