W Roku Świętym Jakubowym, który decyzją papieża Franciszka trwa od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2022 r. Dwudziestego piątego dnia każdego miesiąca członkowie Konfraterni św. Apostoła Jakuba Starszego przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego pielgrzymują do warszawskich kościołów stacyjnych – pw. św. Jakuba Apostoła w Tarchominie i pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w parafii św. Jakuba na Ochocie.
25 października, w dzień pochmurny, ale niepozbawiony uroku – zwłaszcza w Lesie Bielańskim, gdzie drzewa mienią się barwami jesieni, a pod stopami szeleszczą kolorowe liście – pątnicy Jakubowi pielgrzymowali do kościoła św. Jakuba na Tarchominie. Mszę świętą sprawował ks. Mariusz Stanaszek oraz ks. Marian Glinkowski. Eucharystię rozpoczął hymn do Apostoła śpiewany przez wiernych: „Święty Jakubie, patronie nasz, módl się za nami”.
Ks. Mariusz wspomniał na początku Eucharystii, że jest celebrowana w dniu patrona tarchomińskiego kościoła, parafii i szlaku pielgrzymkowego (Mazowiecka Droga św. Jakuba), który wiedzie przez Tarchomin. Witając zebranych w świątyni powiedział: „Witamy braci
i siostry z Konfraterni św. Jakuba, którzy co miesiąc pielgrzymują do nas”. W homilii
ks. Stanaszek nawiązał do słów Jezusa z Ewangelii św. Łukasza: „Do czego podobne jest królestwo Boże i z czym mam je porównać? Podobne jest do ziarnka gorczycy, które ktoś wziął i posiał w swoim ogrodzie. Wyrosło i stało się wielkim drzewem tak, że ptaki podniebne zagnieździły się na jego gałęziach” (Łk 13, 18-21). Ks. Mariusz powiedział, że tak jak rzeczy małe mogą przemienić się w duże, tak małe zdarzenia w życiu człowieka mogą przemienić się w ważne i doniosłe. Trzeba tylko zaufać Bogu. Trzeba uwierzyć, że Bóg kocha człowieka takim, jakim on jest i wciąż daje człowiekowi szansę na okazywanie miłości, która „cierpliwa jest (…), nie cieszy się z niesprawiedliwości, lecz współweseli się z prawdą (…) (1 Kor 13, 4, 6). „Gdyby na świecie było więcej cierpliwości – mówił ks. Stanaszek – nie byłoby tyle nieszczęścia, tyle zła. Nie byłoby niezgody, zazdrości, wojen. Nie byłoby wojny na Ukrainie, która przynosi tyle cierpienia i łez.” W modlitwie powszechnej wierni prosili św. Jakuba
o wstawiennictwo za pokojem na Ukrainie, w Polsce i na świecie; za parafianami; za pielgrzymami z Konfraterni św. Jakuba. Po Mszy świętej odbyło się nabożeństwo różańcowe oraz została odmówiona litania do św. Jakuba. W Jakubowej Eucharystii na Tarchominie uczestniczyli konfratrzy: Zofia Gołacka, Bożenna Peda, Edward Peda, Ewa Wasiak, Jerzy Wróblewski, Dorota Zaleska.
W comiesięcznych uroczystościach Jakubowych w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w parafii św. Jakuba na Ochocie uczestniczyli: Elżbieta Bartocha, Jerzy G. Kazimierczak, Krystyna Myszka, Teresa Przybył. Po Mszy świętej został odśpiewany hymn do św. Jakuba.
Święto naszego patrona zgromadziło licznych wiernych w obu warszawskich kościołach stacyjnych.
Tekst i zdjęcie – Ewa Wasiak