W dniach od 30 września do 2 października w Gdańsku Oliwie, na IX sesji Parlamentu Jakubowego, spotkali się polscy miłośnicy Camino. Wydarzenie po raz pierwszy odbyło się w Gdańsku, który znajduje się na 326. km Pomorskiej Drogi. W sesji wzięło udział blisko 80 osób z różnych stowarzyszeń, bractw i konfraterni opiekujących się Drogami św. Jakuba Apostoła z: Brzeska, Jakubowa, Dolnego Śląska, Opola, Ulanowa, Lublina, Brzegu, Krakowa, Więcławic Starych, Warszawy, Torunia, Gdańska. W czasie obrad omawiano wspólne działania dotyczące popularyzacji szlaków jakubowych, idei pielgrzymowania oraz kultu św. Jakuba w Polsce.
W piątek 30 września, licznie zgromadzonych w kościele świętego Jakuba Apostoła „Caminowiczów” przywitał bp Piotr Przyborek. W czasie Apelu Jasnogórskiego, powiedział „Camino to modlitwa stóp. To wyciszenie i wejście w głąb siebie”. W sobotę 1 października po porannej Eucharystii, pielgrzymi uczestniczyli w auli Jana Pawła II WSD, w zaplanowanych konferencjach. Referaty wygłosili ks. Krzysztof Konkol, duszpasterz akademicki, Katarzyna Król, nauczycielka języka polskiego, uczestniczka pielgrzymek, Paweł Śliwiński, koordynator reaktywacji wodnej drogi św. Jakuba Apostoła (Camino de Vistula) oraz Szymon Pilarz, autor przewodników po Camino. Tematem ich były inspiracje płynących z wędrowania, w tym ich oddziaływaniu na tworzenie duszpasterskiego klimatu Camino. Prelegenci podkreślali, że „W drodze św. Jakuba Apostoła nie są tyle istotne są przebyte kilometry, jak budowanie więzi z Bogiem, z drugim człowiekiem i samym sobą „
Po zakończeniu merytorycznych wystąpień, uczestnicy zwiedzili oliwską archikatedrę pw. Trójcy Świętej i wysłuchali krótkiego koncertu organowego. Zarówno archikatedra jak i organy oliwskie przyciągającego do Oliwy pielgrzymów, słuchaczy i turystów z najdalszych zakątków świata. W sobotę miały miejsce także wydarzenia związane z posadzeniem dwóch pamiątkowych drzewek i odsłonięciem kamieni z napisem: „Camino zaczyna się na progu twojego domu”. Ustawiono je w Centrum Ekumenicznym Sióstr Brygidek w Gdańsku-Oliwie, i przy sanktuarium MB Brzemiennej w Gdańsku-Matemblewie, gdzie powstały miejsca noclegowe dla pielgrzymów.
Do Matemblewa uczestnicy udali się pieszo, idąc częściowo Pomorską Drogą Świętego Jakuba. Spotkali tam gości: Macieja Dobrzynieckiego, konsula honorowego Hiszpanii oraz Marka Kamińskiego, zdobywcę dwóch biegunów, który opowiedział o swojej drodze w 2015 roku z Kaliningradu do Santiago de Compostela. Dystans 4000 km pokonał w 119 dni. Ruszył z „bieguna rozumu” – Kaliningradu, miasta Immanuela Kanta i zakończył swoją wędrówkę w Santiago de Compostela, miejsca spoczynku Świętego Jakuba Większego – „biegunie wiary”. – Dojrzewałem do Camino całe życie. Życie to Camino. Ono jest drogą, na której człowiek odkrywa samego siebie – mówił M. Kamiński.
Po powrocie do gościnnego centrum Ekumenicznego Zakonu Najświętszego Zbawiciela Świętej Brygidy, przy ulicy polanki w Gdańsku, wieczorem była czas na dzielenie się wspomnieniami i refleksjami z dróg pielgrzymkowych.
W niedzielę 2 października, Mszy świętej w archikatedrze oliwskiej z udziałem uczestników sesji parlamentu Jakubowego, przewodniczył i kazanie wygłosił animator spotkania ks. Adam Jeszke. Mówił o wierze, wierzez dynamicznej, pełnej energii, której uczą nas ojcowie, bohaterowie wiary, tacy jak: Abraham, Hiob. Mówił, że wiara – to doświadczenie, że Bóg jest Bogiem obecnym, Bogiem ze mną. Wiara jest przy tym pełna paradoksów. Bóg jest obecny bowiem najpełniej wtedy, kiedy przechodzę przez ciemną dolinę, kiedy przeżywam trudności. Uczą nas mistycy, że jeśli człowiek autentycznie stawia na Jezusa Chrystusa, wtedy najpełniej Go doświadcza, kiedy jest na pustyni, w wewnętrznej ciemności. Ufność i nadzieja jest wtedy trudna, jednak ona kształtuje się, wzmacnia przez codzienne wybory, przez codzienną wierność.
Nawiązując do pielgrzymowania powiedział, że wędrówką jest życie człowieka, jest ono wędrowaniem w stronę nieba. Pielgrzymi doświadczają Boga przez spotkania, rozmowy, przez sytuacje nieprzewidzialne, przez postawę zaangażowania. W Gdańsku odrodzone po 500 latach Bractwo Świętego Jakuba, było jednym z organizatorów spotkania. Zakończyło się ono gorącą dyskusją w kapitularzu pocysterskim z 1 połowy XIII wieku. Jednym z najpiękniejszych i najstarszych pomieszczeń klasztornych. Dawniej odbywały się w nim wybory opatów. Podejmowano tu także ważniejsze decyzje dotyczące cysterskiego klasztoru.
Konfraternie świętego Jakuba działającą przy katedrze polowej Wojska Polskiego, w IX sesji Parlamentu Jakubowego, reprezentowali Beata i Marek Sokołowscy. Relację ze spotkania, w tym obszerną fotorelację zamieściła gdańska redakcja Gościa Niedzielnego.
https://gdansk.gosc.pl/doc/7861071.IX-Parlament-Jakubowy-w-Gdansku
Galeria 30 września 2022