„Pragniemy Ci, Matko Łaskawa, Opiekunko nasza, zawierzyć całą naszą parafię i cały Ordynariat Polowy. Okaż swe łaskawe oblicze, Skarbnico Łask, naszym rodzinom”. Tymi słowami ks. bp Piotr Jarecki w modlitwie przed cudownym obrazem Matki Bożej Łaskawej rozpoczął Akt Zawierzenia Ordynariatu Polowego, parafii katedralnej i Wojska Polskiego Patronce Warszawy i Strażniczce Polski. Msza Święta w katedrze polowej WP uroczyście otworzyła ten szczególny czas łaski dla każdego z wiernych.
Wprowadzenie obrazu Matki Bożej Łaskawej do katedry przy ul. Długiej, dokąd powraca po ponad 180 latach, poprzedziła procesja, która przeszła ulicami Warszawy z bazyliki Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Kawęczyńskiej na Plac Krasińskich, gdzie uczestnicy procesji – ok. 500 osób – odmówili modlitwę różańcową.
Mszy Świętej przewodniczył ks. bp Piotr Jarecki, biskup pomocniczy Archidiecezji Warszawskiej. Liturgię koncelebrowali: ks. płk Sebastian Piekarski – proboszcz katedry polowej Wojska Polskiego, ks. mjr rez. Jan Dohnalik – kanclerz kurii biskupiej Ordynariatu Polowego (kończy posługę w Ordynariacie), ks. płk Kryspin Rak – wikariusz generalny, ks. płk SG Zbigniew Kępa – notariusz Kurii Ordynariatu Polowego, o. Wiesław Kulisz SJ jezuita – przełożony wspólnoty i Rektor Sanktuarium MB Łaskawej w Warszawie. W Eucharystii udział wzięli parafianie oraz przedstawiciele Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej z prezesem prof. Tadeuszem Kulikiem, wspólnot szerzących kult Matki Bożej Łaskawej: Niewolnicy Maryi, Wojownicy Maryi, Męski Różaniec – Radzymin, Żołnierze Chrystusa. Obecni byli także członkowie Konfraterni Świętego Apostoła Jakuba Starszego: Zofia Gołacka, Jan Gołacki, Adam Jabłonka, Alicja Mikulska, Aldona Sas, Beata Sokołowska, Marek Sokołowski, Ewa Wasiak i Krystyna Myszka z grona przyjaciół Konfraterni. Asystowały poczty sztandarowe Wojska Polskiego oraz Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej.
Zgromadzonych powitał proboszcz katedry polowej ks. płk Sebastian Piekarski: „Witam was wszystkich, czcicieli Matki Bożej Łaskawej i zapraszam na spotkanie z Matką naszego Zbawiciela, wcielonego Słowa.” Przedstawił ramowy program nawiedzenia kopi cudownego obrazu w katedrze wojskowej. To doniosłe wydarzenie zakończy się wspólnym zawierzeniem sercu Maryi 26 sierpnia w uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej.
Bp Piotr Jarecki przywołał w homilii słowa czytań mszalnych, wskazując na konieczność współpracy człowieka w procesie zbawczym (Łk 13,22-30). Powołał się na motyw „wąskiej bramy” i powszechne powołanie do zbawienia. „Życie w stylu Chrystusowym wymaga od nas zaparcia się siebie, zapomnienia o sobie, oddania się Bogu i drugiemu człowiekowi, a to zawsze łączy się z jakimś cierpieniem, z jakimś krzyżem” – mówił biskup, nawiązując do Listu św. Pawła do Hebrajczyków (Hbr 12,5-7.11-13). Zachęcał zgromadzonych do łączenia własnych cierpień z cierpieniem Chrystusa. „Wpatrujemy się w Matkę Najświętszą, ponieważ Ona przeszła do niebieskiej Ojczyzny przez tę wąską bramę, ponieważ najdoskonalej naśladowała Pana Jezusa. Naśladowała Go przede wszystkim w posłuszeństwie, pokorze i w traktowaniu życia jako służby” podkreślił bp Piotr.
Mówiąc o nawiedzeniu Matki Bożej Łaskawej w kopii Jej cudownego obrazu bp Jarecki przypomniał jego historię. Oryginalny wizerunek Maryi powstał w 1410 r. w Faenzy, w północnych Włoszech, z inicjatywy przeora klasztoru oo. dominikanów, aby ratować ludność od zarazy. Siejąca śmierć epidemia dżumy wygasła, a Faenza stała się głównym ośrodkiem gloryfikacji Matki Bożej Łaskawej. Jej kult przynieśli do Polski pijarzy. Pierwszy rektor warszawskiego konwentu pijarów, o. Hiacynt Orselli SP chcąc wzbudzić w Polsce cześć dla Dziewicy Łaskawej, by zyskać Jej opiekę nad Warszawą, zamówił kopię słynącego cudami obrazu z Faenzy. Obraz namalował nieznany z nazwiska malarz warszawski. Wizerunek Matki Bożej Łaskawej został uroczyście wprowadzony w 1651 roku do kościoła przy ul. Długiej (obecnie – katedra polowa), gdzie przebywał do 1834 roku, gdy po upadku powstania listopadowego został przeniesiony do zrujnowanego, pojezuickiego kościoła na ul. Świętojańską. Madonna przedstawiona jest w różowej sukni i niebieskim płaszczu, z rękoma szeroko rozłożonymi w geście opiekuńczym, ze strzałami w dłoniach; trzy złamane mają symbolizować „złamanie”, ustąpienie gniewu Bożego. W 1652 roku w Warszawie wybuchła zaraza. Wierni uciekali się do Matki Bożej Łaskawej. W wielkiej uroczystej modlitwie na dzisiejszym pl. Krasińskich zjednoczyło się całe miasto. Obraz niesiono wzdłuż murów miejskich. Stolica ocalała. W dowód wdzięczności Rada Miasta ogłosiła Matkę Bożą Łaskawą patronką Warszawy i Strażniczką Polski. Miała bronić stolicy i ojczyzny przed najazdami wrogów.
W dalszej części homilii bp Jarecki mówił o mocy modlitwy, dając za przykład błagania, jakie naród polski zanosił do Maryi w czasie Bitwy Warszawskiej. Przypomniał, że biskupi polscy i wierni organizowali wówczas różne formy masowej modlitwy, jednocześnie informując biskupów innych krajów oraz papieża o zagrażającej Polsce i całej Europie armii bolszewickiej. „Cud nad Wisłą brany całościowo uczy nas o mocy modlitwy. Organizowano i w kościołach, i na placach warszawskich publiczne modlitwy, błagając Maryję o ochronę przed bolszewikami” przypomniał kaznodzieja, wzywając do pogłębiania praktyk modlitewnych obecnie. Wskazał na pośrednie działanie Matki Bożej w Bitwie Warszawskiej, wyrażając przekonanie, że Jej natchnienie mogło być źródłem odważnej decyzji jednego z dowódców, kpt. Stefana Pogonowskiego, który zdecydował się na podjęcie walki wbrew rozkazom przełożonych. Poległ w starciu z bolszewikami pod Radzyminem, lecz w tej walce odwróciła się karta wojny. „Ale Ona także potrafi działać bezpośrednio, jak to się stało w 1920 r., kiedy żołnierze sowieccy ujrzeli Ją na nieboskłonie, z płaszczem chroniącym młode wojsko polskie, w towarzystwie dwóch jeźdźców – aniołów, z tarczą przed Nią, od której odbijały się pociski wystrzeliwane w kierunku Polaków i wracały do tych, którzy je wystrzeliwali”.
Bp Jarecki przypomniał świadectwa żołnierzy bolszewickich nacierających na Warszawę, którzy mówili, że walczą z Polakami, ale nie z Matką Bożą i wezwał wiernych do modlitwy przed obrazem Matki Bożej Łaskawej przede wszystkim za Wojsko Polskie. Na zakończenie Eucharystii odśpiewano Apel jasnogórski.
Opracowanie – Ewa Wasiak
za: Paulina Piątkowska, Katedra Polowa: Rozpoczęcie peregrynacji kopii cudownego obrazu Matki Bożej Łaskawej, https://ordynariat.wp.mil.pl
Zdjęcia – Ewa Wasiak, Beata Sokołowska