Bitwa Warszawska 1920 Roku, znana jako Cud nad Wisłą, była najważniejszą walką podczas wojny polsko-bolszewickiej w latach 1919-1921. Oddziały Wojska Polskiego pokonały najeźdźców i zmieniły losy wojny. Dzięki wygranej Polska zachowała niepodległość, a leninowski plan światowej rewolucji legł w gruzach. Europa ocalała. Obchody rocznicowe w Ossowie rozpoczęły się przy krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć ks. Ignacego Skorupki. Uroczysta Msza Święta została odprawiona w intencji tych, którzy polegli w wojnie z bolszewikami. Liturgii przewodniczył kard. Gerhard Ludwig Müller, b. prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary oraz bp. Romuald Kamiński ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej, która 15 sierpnia obchodzi swoje święto patronalne – Matki Boskiej Zwycięskiej. Eucharystię koncelebrował ks. gen. Sławomir Żarski oraz kapłani z diecezji warszawsko-praskiej. W modlitwie uczestniczyli przedstawiciele władz rządowych, parlamentarnych, samorządowych, Wojska Polskiego, liczni wierni, w tym siostry i bracia z Konfraterni Świętego Jakuba.
Bp Kamiński witając kard. Müllera i wszystkich obecnych powiedział: „Chcemy z całego serca wypowiedzieć Bogu wyrazy wdzięczności za wszystkie Jego łaski i dzieła, które uczynił
w naszej historii, a do takich należy pamiętny rok 1920. Pragniemy, aby owoce tamtego zwycięstwa były żywe i w naszym pokoleniu, to znaczy, żebyśmy byli mądrzy tamtym zwycięstwem. Pragniemy nie tylko Bogu dziękować, ale też prosić Go, by obdarzał nas i cały świat pokojem. Dzisiaj jeszcze bardziej rozumiemy tę potrzebę. Pragniemy prosić Pana Boga przez przyczynę Matki Bożej Łaskawej i Zwycięskiej, aby dał nam łaskę ciągłego nawracania, czyli coraz lepszego rozumienia istoty naszego osobistego powołania, ale także powołania ludów i narodów. Jesteśmy bowiem dziećmi Bożymi, tworzymy rodzinę ludzką. Księże Kardynale, jesteśmy ogromnie wdzięczni za Twoją obecność wśród nas. Chcę wspomnieć, że 102 lata temu także przedstawiciel Stolicy Apostolskiej był tutaj, na tych polach. Bardzo żywo interesował się i przeżywał wszystko to, co się wtedy działo. To był arcybiskup Achilles Ratti, ówczesny nuncjusz apostolski w Polsce i wkrótce papież Pius XI. Prosimy Cię, abyś pomodlił się i pobłogosławił nasze wojsko – to jest dzisiaj ich święto. A wszystko to – modlitwy, błogosławieństwo – po to, abyśmy żyli w świecie uporządkowanym, spokojnym, pojednani między sobą; byśmy na co dzień wypełniali Ewangelię, którą przyniósł nam Pan Jezus.”
Kardynał Gerhard L. Müller wskazał w homilii na Maryję, jako naszą orędowniczkę w niebie. „Skoro nic nie dzieje się na świecie bez woli Boga, to dlaczego w ogóle kierujemy do Niego modlitwy i prośby? Dlaczego nasze modlitwy do Boga wzmacniamy wstawiennictwem Maryi i wszystkich świętych? Odpowiedź jest prosta: ponieważ Bóg stworzył nas, ludzi, jako istoty posiadające rozum i wolną wolę. Nasz stosunek do wydarzeń nie jest ani fatalistyczny, ani tytaniczny, jak u Prometeusza, który chciał odebrać władzę z rąk bogów; ani jak u komunistów, którzy swoim ograniczonym ludzkim rozumieniem chcieli zbudować raj na ziemi bez Boga. Bóg, umożliwiając nam zwrócenie się do Niego z ufnością w naszych codziennych troskach i w naszych wielkich nadziejach, nadaje swoim stworzeniom godność współpracy w budowaniu królestwa Bożego, królestwa pokoju, miłości i wolności. Bóg dzięki naszym modlitwom kieruje wszystko ku dobremu końcowi. Modlitwa przez wstawiennictwo Maryi wspomagała walkę Polaków o niepodległość. Jeśli Polska odzyskała wolność jako państwo po stu dwudziestu trzech latach niewoli, jeśli jej armia odniosła w 1920 roku zwycięstwo nad przytłaczającą potęgą sowieckich najeźdźców i jeśli Polska w latach 1939-1989 z Bożą pomocą przetrwała politykę eksterminacji, wyzysku i zniewolenia prowadzoną przez dwie ateistyczne dyktatury, to ten potrójny cud nad Wisłą zawdzięczamy wstawiennictwu Maryi, którą miliony Polaków błagały: “Z dawna Polski Tyś Królową, Maryjo…” – zakończył homilię kard. Müller.
Ksiądz Kardynał pobłogosławił nowe pomniki przy kaplicy w Ossowie – bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II. Po zakończeniu Eucharystii został odczytany Apel Poległych i złożono wieńce pod obeliskiem upamiętniającym poległych w bitwie pod Ossowem.
Członkowie Konfraterni św. Jakuba zapalili znicze także na bratniej mogile żołnierskiej na cmentarzu wojennym w Kobyłce, gdzie spoczywają polegli w Bitwie Warszawskiej.
W obchodach rocznicowych w Ossowie uczestniczyli: Elżbieta Bartocha, Roman Chlebowski, Marzena i Tomasz Feliksiak, Zofia i Jan Gołaccy, Adam Jabłonka, Jerzy G. Kazimierczak, Dariusz Mańk, Alicja, Marek i Robert Mikulscy, Dorota Sas, Tadeusz Strumiłło, Ewa Wasiak, Jerzy Wróblewski.
Święto Matki Boskiej Zielnej
W tradycji ludowej, polskiej i europejskiej, Matka Boska, patronka dnia 15 sierpnia, czczona jest jako orędowniczka ziemi będącej w najbujniejszym rozkwicie; jako opiekunka ziół, kwiatów, owoców i zbóż. Dlatego właśnie nazywana jest Zielną w Polsce, Korzenną
w Czechach, Kwietną w Bawarii i Nadrenii, Żytnią w Estonii. W tych krajach, w dniu sierpniowego święta, składane są Matce Bożej w darze płody ziemi: zioła, kwiaty, zboża, warzywa i owoce. Kard. Gerhard Ludwig Müller pobłogosławilł kwiaty, rośliny zielone i zioła lecznicze przyniesione przez wiernych na Eucharystię.
Opracowanie Ewa Wasiak
Zdjęcia – Ewa Wasiak