25 lipca. W Roku Świętym Jakubowym, który decyzją papieża Franciszka, trwa dwa lata tj. od 1 stycznia 2021 roku do 31 grudnia 2022 roku Dwudziestego piątego dnia każdego miesiąca członkowie Konfraterni św. Apostoła Jakuba Starszego przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego pielgrzymują do warszawskich kościołów stacyjnych – pw. św. Jakuba Apostoła w Tarchominie i pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w parafii św. Jakuba na Ochocie.
„Odpust św. Jakuba na Tarchominie przyćmiewa inne uroczystości w naszej parafii. To najważniejsze wydarzenie w roku dla nas wszystkich” – powiedział ks. Andrzej Zieliński, proboszcz parafii.
Uroczystą Mszę świętą, którą rozpoczęła pieśń „Pomóż nam święty Jakubie dążyć za Mistrzem i Panem”, celebrował ks. Kamil Jakubowski, kapłan diecezji włocławskiej. Eucharystię koncelebrowali: ksiądz proboszcz i kapłanami miejscowej parafii – ks. Bruno
z Nigerii, ks. Marcel z Kamerunu, ks. Polikarp z Ugandy – oraz dwaj księża z diecezji włocławskiej.
Ks. Jakubowski wygłosił homilię, którą zbudował na pytaniu „Czego pragniesz”, jakie Jezus skierował do matki synów Zebedeusza, Jakuba i Jana, gdy ta „podeszła do Jezusa ze swoimi synami i oddając Mu pokłon o coś Go prosiła.” (Mt 20, 20-28). Niewidomego na drodze do Jerycha, który wołał „Jezusie, Synu Dawida, ulituj się nad mną!”, Jezus zapytał „Co chcesz, abym ci uczynił?” (Łk 18,35-43).”Myślę – mówił ks. Jakubowski – że Jezus stawiając te pytania zwraca naszą uwagę na fakt, jak bardzo ważne jest, byśmy wiedzieli, czego chcemy? Co zamierzamy osiągnąć? Jaki jest cel naszego życia? By przeżyć życie świadomie trzeba konkretu, o który dzisiaj coraz trudniej. Stąd tak wielu spośród nas nie podejmuje konkretnych decyzji, co do kształtu swojej codzienności, często boi się niepowodzenia, wzięcia odpowiedzialności za siebie lub/i za drugą osobę. Jednak nikt poza nami nie sprawi, by nasze życie toczyło się tak, jak je zaplanowaliśmy. Nikt – poza Jezusem. Trzeba słuchać Jego, nie samego siebie i z Nim budować swoje życie. Tylko – czego my właściwie chcemy? Czy my to wiemy? Pielgrzymujemy Drogami św. Jakuba. Czy wiemy, jaki jest cel naszej pielgrzymki? Czy tylko grób świętego w Santiago de Compostela? Czy coś więcej – zbliżenie się do Boga? Czy my to wiemy?”
Po Eucharystii odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu. Następnie wierni odmówili litanię do św. Jakuba i odśpiewali pieśń „Święty Jakubie, patronie nasz, módl się za nami”. Uroczystość zakończyła procesja wokół kościoła.
Ks. proboszcz Andrzej Zieliński podziękował wiernym za obecność na uroczystościach z okazji odpustu św. Jakuba. Wśród wielu adresatów podziękowań była też Konfraternia św. Apostoła Jakuba Starszego, którą reprezentowali: Zofia Gołacka, Jan Golacki, Kamila Pasławska, Bożenna Peda, Edward Peda, Jerzy Wróblewski, Ewa Wasiak oraz trzy osoby z grona przyjaciół stowarzyszenia: Maria Pająk i Berenika Seredyńska z mamą.
„Wydarzenie roku” w kościele św. Jakuba, jakim był odpust, zakończyło się spotkaniem kapłanów, parafian i gości w ogrodzie parafialnym, gdzie przy grillu księża i wierni rozmawiali do późnych godzin długiego letniego wieczoru.
Tekst i zdjęcia – Ewa Wasiak