W Roku Świętym Jakubowym, który wyjątkowo decyzją papieża Franciszka trwa dwa lata tj. od 1 stycznia 2021 roku do 31 grudnia 2022 roku, dwudziestego piątego dnia każdego miesiąca członkowie Konfraterni św. Apostoła Jakuba Starszego przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego pielgrzymują do warszawskich kościołów stacyjnych – pw. św. Jakuba Apostoła na Tarchominie i pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w parafii św. Jakuba na Ochocie.
Mazowiecka Droga św. Jakuba, na odcinku od kościoła św. Stanisława Kostki na Żoliborzu do kościoła św. Jakuba Apostoła na Tarchominie, w majowej szacie prezentuje się niezwykle. Feeria barw rododendronów w parku im. Stefana Żeromskiego, kasztany ze świeczkami dorodnych czerwonych kwiatów nad kanałem na Kępie Potockiej, bzy w ogródkach działkowych, soczysta zieleń drzew w Rezerwacie Las Bielański – tworzą nieporównywalny obraz oszałamiającej wiosny w pełnej krasie. Taką piękną drogą szłam na comiesięczną uroczystość w kościele św. Jakuba Apostoła na Tarchominie.
Mszę świętą sprawował ks. Adam Kłonowski w koncelebrze z ks. Andrzejem Zielińskim, proboszczem parafii. Ks. Adam przypomniał, że 25 maja jest dniem św. Jakuba i podziękował wiernym za liczną obecność. Członków Konfraterni powitał, jako „co miesiąc obecnych u św. Jakuba.” Eucharystia była bez mała całkowicie dedykowana patronowi tarchomińskiej świątyni. Imię apostoła było wymieniane wielokrotnie, a podczas liturgii śpiewana była do niego pieśń proszalna:
Pomóż nam Święty Jakubie, dążyć za Mistrzem i Panem, by wiernie iść Twoim szlakiem za Ewangelii wezwaniem. Gdy Chrystus ciebie powołał natychmiast poszedłeś za Nim, by odtąd z apostołami już ludzi być rybakami. Nazwano cię Synem Gromu, dzielnym Chrystusa obrońcą. Obecny przy Przemienieniu byłeś Mu wierny do końca. O, męczenniku Jakubie! Piłeś z Kielicha Pańskiego, gdyś głowę swoją położył i krew przelałeś za Niego. O, niestrudzony pielgrzymie! Pełen do Pana miłości, dziś tobie się polecamy, użycz nam swej gorliwości. My za Chrystusem iść chcemy, przez różne życiowe burze. On Drogą, Prawdą i Życiem, prowadź nas Święty Jakubie!
Ks. Andrzej przedstawił sylwetkę św. Jakuba oraz dzieje powstałego w 1518 roku kościoła jego imienia na Tarchominie, zwracając się głównie do dzieci, które przed kilkoma dniami przyjęły pierwszą Komunię Świętą i teraz przeżywają „biały tydzień”. W tradycji katolickiej to okres oktawy komunijnej, która symbolizuje szczególne przygotowanie do przyjęcia sakramentu Eucharystii i świadome uczestnictwo we Mszy, a jednocześnie jest symbolem duchowej czystości. Ks. Adam opowiedział o swojej pielgrzymce do Santiago de Compostela, zachęcając dzieci, aby już dziś pomyślały, jakie imię wybiorą do bierzmowania – może będzie to imię Jakub? Podkreślił przy tym, że święci odgrywają bardzo ważną rolę w naszym życiu – pomagają nam, opiekują się nami, dbają o nasze sprawy np. o dobre wyniki w nauce.
Na zakończenie Mszy ks. Adam odmówił modlitwę do św. Jakuba:
O wspaniały apostole, Święty Jakubie, który przez przyczynę twojego gorącego i hojnego serca byłeś wybrany przez Pana Jezusa, aby być świadkiem Jego chwały na Górze Tabor i Jego agonii w Ogrodzie Oliwnym. Ty, którego imię jest symbolem wojny i zwycięstwa, uproś dla nas siłę i ukojenie w niekończących się wojnach tego życia, abyśmy stale i wytrwale krocząc za Panem Jezusem, mogli być zwycięzcami w walkach i zasłużyli, by otrzymać koronę zwycięstwa w raju. Amen.
Ta modlitwa widnieje na odwrocie obrazka, który jest niejako wizytówką naszej Konfraterni. Awers przedstawia św. Jakuba wśród wielu postaci w ołtarzu Wniebowzięcia Maryi w kościele św. Zygmunta w Szydłowcu.
W majowej Eucharystii ku czci św. Jakuba w świątyni tarchomińskiej uczestniczyło czworo członków Konfraterni: Adam Jabłonka, Edward Peda, Ewa Wasiak i Dorota Zaleska oraz Maria Pająk z grona przyjaciół Konfraterni.
W kościele stacyjnym pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w parafii św. Jakuba na Ochocie, w comiesięcznej Mszy świętej Jakubowej uczestniczyła druga grupa członków Konfraterni św. Jakuba.
Tekst i zdjęcie – Ewa Wasiak