W niedzielę 1 maja 2022 r. w bazylice św. Jacka w Chicago odsłonięta została tablica upamiętniająca kapelanów katyńskich różnych wyznań. Uroczystość rozpoczęła się polską Mszą św. o godz. 12.30 sprawowaną pod przewodnictwem miejscowego proboszcza ks. Stanisława Jankowskiego CS. Eucharystię współkoncelebrowali ks. Antoni Dziorek CS i ks. kan. dr Wiesław Matyskiewicz z diecezji rzeszowskiej. W Eucharystii udział wzięła Małgorzata Bąk-Guzik Konsul Generalny RP w Chicago, Łucja Mirowska-Kopeć Prezes Związku Klubów Polskich, Anna Wójcicka córka Wojciecha Seweryna autora pomnika katyńskiego na cmentarzu w Niles pod Chicago, delegacja z pocztem sztandarowym szkoły polskiej im. bł. ks. Stefana kard Wyszyńskiego, krewni ks. ppłk. Andrzeja Niwy, przedstawiciele Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich oraz licznie zgromadzona polonia.
W kazaniu ks. Jankowski komentował tekst ewangelii o objawieniu Zmartwychwstałego Jezusa apostołom nad jeziorem Galilejskim, mówił o miłości apostołów do swojego Mistrza. Przytaczał przykłady ofiarnej miłości chrystusowej nie tylko z kart ewangelii lecz również z życia polskich duchownych męczenników ks. ppłk. Andrzeja Niwy i pozostałych kapelanów katyńskich oraz bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Mówił, iż duchowni w Katyniu i innych miejscach kaźni oddali swoje życie z miłości do Ojczyzny, do Boga i Kościoła. Podkreślał kaznodzieja jak wielką ulgę kapelani nieśli jeńcom w trudnym czasie obozowej egzystencji, mówił: „byli wierni swemu powołaniu, mieli serce pełne miłości, a zarazem pełne lęku, nadziei i skuchy. W Katyniu byli przy ludziach aby im towarzyszyć. Kapelani katyńscy stanęli nad mogiłą i otrzymali wieniec męczeństwa od samego Mistrza, któremu służyli. Miłość do Boga była dla nich fundamentem i jednoznacznym kryterium postępowania”.
Po komunii św. głos zabrał prezes Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich Łukasz Stefaniak. W swoim słowie przedstawił cele działalności stowarzyszenia oraz wyraził wdzięczność Bogu i ludziom, którzy przyczynili się do powstania upamiętnienia kapelanów katyńskich w Chicago. Zwracając się do zebranych mówił: „Dzisiejsza uroczystość ma wyjątkowy charakter, gdyż inaugurujemy pierwszy memoriał poza granicami kraju. Z woli Opatrzności, której jesteśmy bardzo wdzięczni, dzieje się to w jednym z najliczniejszych i najprężniej działających środowisk polonijnych na świecie, na chicagowskim Jackowie. Jestem niezwykle wdzięczny duchownym i świeckim zgromadzonym w tej świątyni, za modlitwę za Tych, którzy w zamyśle oprawców mieli być zapomniani! Proszę Was, módlcie się do Boga i tych dzielnych męczenników – Wiernych Synów Najjaśniejszej Rzeczypospolitej. Oni pochodzili z różnych części Polski, tak jak wy tu w Chicago reprezentujecie różne regiony macierzystego kraju. Czytając ich biogramy, proszę szukajcie swoich rodaków. A nade wszystko Was proszę módlcie się za wszystkich. Dzięki waszej modlitwie, mogą oni w przyszłości być wyniesieni do chwały ołtarzy”.
Po wystąpieniu prezesa SPKK, głos zabrał pułkownik Jerzy Pawlikowski, informując, że biskup polowy WP ks. bp Wiesław Lechowicz, w dowód uznania i wdzięczności za zaangażowanie na rzecz upamiętnienia kapelanów katyńskich – odznaczył ks. Stanisława Jankowskiego Medalem Ordynariatu Polowego: „Błogosławiony Ksiądz Jerzy Popiełuszko”. Medal w imieniu biskupa polowego WP wyróżnionemu wręczył prezes SPKK. Po błogosławieństwie zgromadzeni udali się do kruchty. Tu odmówiono okolicznościową modlitwę, po której zakończeniu ks. proboszcz Stanisław Jankowski CS odsłonił tablicę kapelanów katyńskich. Uroczystość zakończył śpiew „Boże coś Polskę”.
Tekst Łukasz Stefaniak / Zdjęcia: Elżbieta Pawlikowska, Ł. Stefaniak