W ostatnią sobotę kwietnia 2022 roku po raz piętnasty na Jasną Górę przybyła Ogólnopolska Pielgrzymka Parafii Jakubowych i czcicieli św. Jakuba. Uroczystość odbyła się w Roku Świętym Jakubowym, w czasie trwającego Ogólnopolskiego Synodu Jakubowego[1],
w roku czterdziestej rocznicy podpisania przez Jana Pawła II Aktu Europejskiego w Santiago de Compostela, w którym papież podkreślił, że świadomość europejska zrodziła się w pielgrzymowaniu.
W tegorocznej pielgrzymce na Jasną Górę licznie przybyły bractwa św. Jakuba: z Jakubowa, które prowadził ks. Stanisław Czerwiński, kustosz sanktuarium św. Jakuba w Jakubowie[2], inicjator pielgrzymowania środowisk Jakubowych do Matki Bożej Jasnogórskiej; z Brzeska, Kętrzyna, Lęborka, Ośna Lubuskiego, Piotrkowa Kujawskiego, ze Szczyrku, z Więcławic Starych. Konfraternię św. Jakuba przy katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie reprezentowali: Elżbieta Chomicka, Robert Franke, Zofia Gołacka, Jerzy G. Kazimierczak, Dariusz Mańk, Aldona Sas, Ewa Wasiak oraz Maria Pająk, z grona sympatyków Konfraterni.
Spotkanie parafian i czcicieli św. Jakuba rozpoczęło się modlitwą różańcową w kościele pod wezwaniem apostoła. Ks. Stanisław Czerwiński przypomniał, że głównym celem pielgrzymowania do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela jest kształtowanie chrześcijańskiej świadomości. „Szerzymy kult św. Jakuba w Polsce poprzez odtwarzanie szlaków św. Jakuba; poprzez zauważanie pielgrzymów, którzy chodzą tymi szlakami; poprzez nawiedzanie kościołów św. Jakuba, aby nasze wspólnoty parafialne na nowo odnajdywały Pana Boga. (…) Jednocześnie zależy nam na tym, by propagować Akt Europejski i słowa naszego wielkiego rodaka, św. Jana Pawła II.” Ks. Stanisław wspomniał też, że trwa Rok Święty Jakubowy rozpoczęty 1 stycznia 2021 roku, który z powodu pandemii koronawirusa decyzją papieża Franciszka został przedłużony do 31 grudnia 2022 roku. Penitencjaria Apostolska wydała dekret o możliwości uzyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami przez wiernych, którzy odbędą pielgrzymkę do grobu św. Jakuba lub do jednego z ponad pięćdziesięciu kościołów stacyjnych jego imienia, ustanowionych decyzją Episkopatu Polski oraz poszczególnych biskupów diecezjalnych i tam pobożnie wezmą udział w obchodach jubileuszowych lub pozostaną na pobożnym rozmyślaniu odmawiając Modlitwę Pańską, Wyznanie Wiary oraz wezwania do Najświętszej Maryi Panny i św. Jakuba Starszego.
Bp Paweł Socha, biskup pomocniczy senior diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, wygłosił homilię, w której podkreślił, że „wiele możemy nauczyć się od św. Jakuba, którego cechowały: gotowość pozostawienia spraw nawet istotnych dla sprawy najważniejszej, jaką jest świadectwo o Jezusie Chrystusie; entuzjazm z pójścia drogą, jaką On wskazał; odwaga
w świadczeniu o Nim, aż do złożenia ofiary z własnego życia. Święty Jakub – mówił bp Socha – poznał Drogę prowadzącą z Góry Przemienienia na Górę Konania, która symbolizuje właściwą Drogę chrześcijanina.” Bp Paweł otrzymał upominek od Bractwa św. Jakuba w Jakubowie w postaci kopii obrazu znajdującego się w tamtejszym sanktuarium apostoła. Siedemnastowieczny obraz przedstawia św. Jakuba jako pielgrzyma.
Po zakończeniu pierwszej części pielgrzymkowej uroczystości, proboszcz kościoła św. Jakuba ks. kanonik Kazimierz Zalewski zaprosił wszystkich pielgrzymów i parafian Jakubowych na plebanię, gdzie czekał ciepły poczęstunek. Po krótkiej przerwie uformował się pochód, który przeszedł Aleją Najświętszej Maryi Panny na Jasną Górę. Wszystkie bractwa Jakubowe, z wyjątkiem warszawskiej Konfraterni św. Jakuba, szły pod swoimi sztandarami.
W Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej została odprawiona Msza święta, której przewodniczył abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce.
W homilii powiedział: „Przeżywany w Kościele Rok Święty Jakubowy jest dla nas okazją do przypomnienia sensu chrześcijańskiego pielgrzymowania, które jest wymownym znakiem wędrówki, do jakiej powołany jest chrześcijanin. Stanowi odzwierciedlenie ludzkiego życia, będącego nieustannym wędrowaniem z tej ziemi, gdzie nie mamy trwałego mieszkania, do wiecznego celu, czyli do Domu Ojca w Niebie”. Abp Pennacchio zauważył, że podczas pielgrzymowania najważniejsza podróż dokonuje się w sercu człowieka. „Droga mierzona kilometrami pomaga, tworzy sprzyjający klimat, nadaje odpowiednie znaczenie pielgrzymce do świętych miejsc znajdujących się u celu wędrówki, jednakże niezbędna jest droga wewnętrzna. Ta, którą mierzy się miłością, często bardzo konkretną – podaniem pomocnej dłoni współtowarzyszom, skierowaniem kroków w stronę konfesjonału, rozmową, wybaczaniem sobie i innym. Abp Pennacchio zachęcał (głos – kliknij), by „Jubileuszowy Rok Świętego Jakuba i każde nasze pielgrzymowanie było okazją nie tylko do podjęcia wysiłku osobistego nawrócenia, ale także do pogłębionej modlitwy w intencji Europy o powrót do chrześcijańskich korzeni i głęboką przemianę w duchu Chrystusowej Ewangelii”. [3]
Na zakończenie uroczystości ks. Stanisław Czerwiński złożył u stóp Matki Bożej Częstochowskiej marmurową tablicę z inskrypcją: 2021 ROK JUBILEUSZOWY ŚWIĘTEGO JAKUBA APOSTOŁA BRACTWO ŚW. JAKUBA JAKUBÓW.
Opracowanie i zdjęcia – Ewa Wasiak
[1] Inauguracja Ogólnopolskiego Synodu Jakubowego miała miejsce 30 marca 2022 roku
w sanktuarium św. Jakuba w Jakubowie.
[2] W Polsce jest 7 sanktuariów św. Jakuba w sieci Camino de Santiago: w Jakubowie, Brzesku, Lęborku, Małujowicach, Szczyrku, Toruniu, we Więcławicach Starych.
[3] http://www.jasnagora.com/wydarzenie-15817 (domena publiczna)