W Roku Świętym Jakubowym, który z powodu pandemii decyzją papieża Franciszka trwa dwa lata tj. od 1 stycznia 2021 roku do 31 grudnia 2022 roku, 25 dnia każdego miesiąca członkowie Konfraterni św. Apostoła Jakuba Starszego przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego pielgrzymują do warszawskich kościołów stacyjnych – pw. św. Jakuba Apostoła w Tarchominie i pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w parafii św. Jakuba na Ochocie. W kwietniu br. w Jakubowej Mszy świętej w świątyni tarchomińskiej uczestniczyło dziesięcioro członków Konfraterni: Zofia i Jan Gołaccy, Adam Jabłonka, Alicja i Marek Mikulscy, Bożenna i Edward Peda, Ewa Wasiak, Jerzy Wróblewski, Dorota Zaleska. Eucharystię sprawował ks. Mariusz Rybałtowski w koncelebrze z ks. Adamem Kłonowskim, który wygłosił homilię. Powitał członków Konfraterni św. Jakuba podkreślając, że konfratrzy są obecni w tarchomińskim kościele Jakubowym co miesiąc w dniu św. Jakuba. „Dziś jednak – dodał – św. Jakub musi ustąpić pierwszeństwa św. Markowi Ewangeliście, bo to jego dzień”. Ks. Adam nawiązał w swojej homilii do symbolu św. Marka, jakim jest lew. Sposób przedstawiania postaci za pomocą symboli wyrażających ich konkretne cechy znany był już w drugim tysiącleciu p.n.e. Szczególną popularność zyskał w starożytnym Egipcie i Mezopotamii. W Starym Testamencie symbolika ta bierze swój początek w Księdze Ezechiela. Także Ewangeliści zostali przedstawieni za pomocą symboli przez św. Jana w jego Apokalipsie. Św. Marka symbolizuje lew, bowiem w swojej Ewangelii widzi on Jezusa jako Mesjasza, jako Lwa z pokolenia Dawida. Ewangelista ukazuje Jezusa jako człowieka czynu o odwadze lwa. Nie pisze tego wprost, lecz udowadnia lwią odwagę Jezusa opisem Jego czynów i męstwa. Ks. Adam kończąc homilię życzył wiernym odwagi lwa w walce ze złem.
W drugim warszawskim kościele stacyjnym – pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w parafii św. Jakuba na Ochocie – w comiesięcznej Liturgii Jakubowej uczestniczyło dziewięcioro członków Konfraterni św. Jakuba: Elżbieta Bartocha, Elżbieta Chomicka, Małgorzata Dzwonkowska, Tomasz Feliksiak, Robert Gniazdowski, Teresa Grzesiuk, Szczepan Grzesiuk, Jerzy G. Kazimierczak, Piotr Michalak. Po Mszy świętej został odśpiewany hymn do św. Jakuba.
Patron dnia św. Marek, według tradycji utożsamiany z Markiem, wspominanym przez Dzieje Apostolskie. Współpracował ze Świętym Pawłem w czasie jego pierwszej podróży misyjnej (Dz 13,5). Zrezygnował z tej misji (Dz 13,13), jednak mimo to Święty Paweł z uznaniem mówił o nim jako „współpracowniku dla Ewangelii” (Kol 4,10; TM 4,11; Flm 24). Według tradycji po okresie posługiwania Świętemu Piotrowi w Rzymie, założył Kościół w egipskiej Aleksandrii, gdzie był biskupem. Ewangelia, którą nam pozostawił przeniknięta jest radością. Ukazuje Jezusa jako zwieńczenie starotestamentalnych obietnic, umiłowanego Syna Ojca i wyraźnie potwierdza Jego Boskie Synostwo. Święty Marek i dziś przez słowa Ewangelii, śmiało kreślące obraz Jezusa, krzewi i umacnia wiarę, i nadzieję związaną z Jego Zmartwychwstaniem.
Tekst i zdjęcia – Ewa Wasiak