Menu
santiago.org.pl
  • Ogłoszenia
  • Kontakt
  • Patroni
    • Matka Boża z Pilar
    • Św. Jakub
  • Camino
    • Drogi w Polsce
    • Drogi pod opieką konfraterni
    • Przewodniki po drogach
  • O nas
    • Konfraternia
    • Statut
    • Reguła duchowa
    • Publikacje członków
    • Wywiady w radio
    • Członkowstwo
  • Strona archiwalna
santiago.org.pl

Hiszpańskie pielgrzymowanie w Roku Jubileuszowym

Napisano dnia 30 lipca 202122 kwietnia 2022

Przez Asturię i Galicję w lipcu, w roku Jubileuszu Compostelańskiego, do Grobu Apostoła Jakuba w Santiago de Compostela pielgrzymowało 5 osób związanych z naszą Konfraternią. Byli to: Jerzy Pawlikowski, Beata Sokołowska, Marek Sokołowski, Łukasz Stefaniak i Łukasz Szpikowski. Pierwsi na szlak Camino Pimitivo, w dniu 7 lipca z Oviedo wyszli J. Pawlikowski oraz Ł. Stefaniak i Ł. Szpikowski. Po 13 dniach drogi 20 lipca doszli do Sanktuarium Świętego Jakuba Santiago de Compostela. Ich pielgrzymowanie było nadal kontynuowane w dniach 21-24 lipca. W tych dniach z Santiago przez Muxię i Finsterrę doszli oni do Faro de Fisterra. Trzej pielgrzymi przebyli łącznie ponad 410 km. Z kolei B. i M. Sokołowscy wyruszyli z Oviedo w dniu 13 lipca, aby po 12 dniach, pokonując ponad 310 km, w dniu 24 lipca doiść do Santiago de Compostella, do Grobu Apostoła Jakuba Starszego.

  • Figura Zbawiciela, czczona w katedrze San Salvador w Oviedo
  • Figura Matki Bożej Asturyjskiej, katedra San Salvador w Oviedo.

W relacjach pielgrzymów zarówno asturyjskie drogi przez Góry Kantabryjskie jak i krajobrazy Galicji, wymagały trudu jednak dzięki silnej motywacji, piękna krajobrazu, architektury sakralnej i świeckiej oraz przede wszystkim modlitwie i wsparciu apostoła Santiago, wszystkie etapy przebiegały zgodnie z przyjętym planem i dostarczały wielu wrażeń i przeżyć duchowych.

Góry Kantabryjskie

Rano 25 lipca, piątka naszych pielgrzymów wspólnie uczestniczyła we Mszy świętej, w kaplicy Europejskim Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II na Monte do Gozo. Eucharystii przewodniczył pielgrzym Jakubowy ks. Artur Patrejko, znany na forach caminowych jako Arturo Jorge Patre.

Położonym na obrzeżach Santiago Ośrodkiem na Monte do Gozo i zlokalizowaną tu polską albuerque zarządza o. Roman Wcisło, polski saletyn, którego wspomagają aktualnie dwie wolontariuszki z Polski. Konfratrzy przekazali ks. Romanowi Wcisło z pozdrowieniami od naszej Konfraterni, duży proporzec Pielgrzymki.

Dzień Odpustu, 15 lipca pielgrzymi spędzili w Santiago de Compostela, które w tym dniu odwiedził król Hiszpanii Filip VI z rodziną. Rodzina królewska uczestniczyła we Mszy świętej, transmitowanej przez telewizję. Hucznie świętowano dzień Patrona Hiszpanii, Galicji i miasta Santiago de Compostela. Uroczystości na jego cześć odbywały się także w sobotę, w tym na pół godziny przez północą spektakularny pokaz ogni sztucznych „Fuegos de Apostol”. Barwne fajerwerki dla mieszkańców i turystów są jedną z większych atrakcji obchodów imienin Apostoła. Przez całą niedzielę tłumy pielgrzymów, a przybyło ich w sobotę i niedzielę około pięć i pół tysiąca, turystów oraz mieszkańców Santiago, uczestniczyło w różnego rodzaju atrakcjach jakie zostały przygotowane w związku ze świętem Apostoła Jakuba. Była to miedzy innymi defilada wojskowa, przeloty lotniczego zespołu akrobacyjnego, koncerty, pokazy grup tanecznych.

Czekający cierpliwie w kolejkach pielgrzymi próbowali dostać się do katedry na Msze święte dla pielgrzymów, czy to do Grobu Apostoła oraz do Biura Pielgrzyma, w którym tym dniu wydano ponad 1500 compostelek. Tutaj jednak dzięki elektronicznej rejestracji i możliwości sprawdzenia, jakie numery są aktualnie obsługiwane, na wydanie compstelki można było oczekiwać w mieście.

W ten pełen wrażeń dzień odbyło się także spotkanie członków kapituły obecnych w Santiago, na którym omówiono sprawy Konfraterni oraz skierowano list z życzeniami do Konfratrów. Podsumowaniem spotkania był wspólny obiad naszych pielgrzymów, który zwieńczyła tarta Świętego Jakuba.

W poniedziałek 26 lipca trzech pielgrzymów udało się w podróż do Polski. Z kolei dwoje pielgrzymów, po dotarciu autobusem do Finisterry, przeszło symbolicznie ostatnie kilometry Camino Fisterra, do słupka „Zero” i krzyża pielgrzymów na końcu Przylądka, uważanego w średniowieczu za najdalej na zachód wysunięty kraniec kontynentalnej Europy. Strome skały wcinającego się 1,5 km w ocean wybrzeża, zwanego wybrzeżem śmierci, było miejscem gdzie pielgrzymi po obmycia ciała w zimnej, morskiej wodzie oraz spaleniu swoich ubrań i butów, jako nowi ludzie rozpoczynali powrót do swych krajów i domów.

  • Beata i Marek Sokołowscy. Słupek „Zero” Faro de Finsterra 26 lipca 2021
  • Polscy pielgrzymi: Aleksandra Blińska, Marek Kawik, Beata Sokołowski, Marek Sokołowski Faro de Finisterra 26 lipca 2021
  • Łukasz Stefaniak i Jerzy Pawlikwski Faro de Finisterra 24 lipca 2021

We wtorek 27 lipca Beata i Marek Sokołowscy uczestniczyli w Mszy świętej dla pielgrzymów w katedrze wraz z ceremonią okadzenia kadzielnicą Botafumeiro. Polecając w modlitwie Konfraternię i przy Grobie Apostoła dziękując za możliwość odbycia pielgrzymki w Roku Świętym Jakubowym. W tym dniu i ci pielgrzymi rozpoczęli powrót do Polski.

Dzieje sanktuarium w Santiago de Compostela, rozpoczynają się od odnalezienia grobu świętego Jakuba, w roku 813, dokonanego za sprawą biskupa Teodomira z Iria. Polecił on sprawdzić wizję eremity Pelayo, któremu deszcz spadających gwiazd wskazał miejsce usytuowania grobowca apostoła – męczennika. Do miejsca odnalezienia szczątków Apostoła, pielgrzymował Alfons II Cnotliwy (760-842). W 824 roku król Asturii przeszedł dystans między Oviedo i Santiago de Compostela wraz ze swoim dworem. Udał się on do miejsca, gdzie odnaleziono szczątki św. Jakuba. Polecił wybudować wczesno romańską kaplicą, którą powiększono w 829 roku. Odległość przebyta przez Alfonso II jest dziś znana jako Camino Primitivo, pierwsza trasa pielgrzymkowa do Santiago.

Pielgrzymka zapoczątkowana w katedrze w San Salvador w Oviedo, przy figurze Chrystusa Zbawiciela i Matki Bożej Asturyjskiej oraz przy chuście z grobu Bożego, przechowywanej w Kaplicy Świętej wiodąca w znacznej części w górskim krajobrazie, była sposobnym czasem do powierzania Bogu spraw Ordynariatu Polowego, Konfraterni Świętego Jakuba, Stowarzyszenia Pamięci Kapelanów Katyńskich, intencji własnych i polecanych w drodze. Przechowywany w Kaplicy Świętej w Oviedo symbol Asturii: Krzyż Aniołów towarzyszył w licznych wizerunkach, w drodze przez Asturię. W Galicji zaś jej symbole kielich z Najświętszym Sakramentem i Krzyż Santiago, przypominały o celu drogi, wyrażonym na niesionym proporcu. Jubileuszowa pielgrzymka Konfraterni drogami: Camino Primitivo. Camino Frances i Muxia i Finisterra. przebiegała pod hasłem „Polonia Semper Fidelis. Solo Dios Basta”

  • Katedra w Santiago de Compostela

Warto dodać, że Jubileuszowa pielgrzymka Konfraterni drogami: Camino Primitivo. Camino Frances i Muxia i Finisterra. przebiegała pod hasłem „Polonia Semper Fidelis. Solo Dios Basta”.

msk

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Konfraternia Świętego Apostoła Jakuba Starszego przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego p.w.  Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

Ostatnie wpisy

  • Majowe pielgrzymki do warszawskich kościołów Jakubowych
  • Święto Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej im. Powstania Warszawskiego
  • Ze św. Jakubem od bł. Stefana do św. Wojciecha
  • Ogólnopolskie Forum Bractw i Konfraterni w Częstochowie
  • Uroczystość św. Stanisława biskupa i męczennika. Spotkanie miesięczne Konfraterni Świętego Jakuba

Jesteśmy też na Facebooku

  • facebook

Archiwum. Szukaj wpisów wg daty publikacji

©2022 santiago.org.pl | Powered by SuperbThemes & WordPress