Menu
santiago.org.pl
  • Ogłoszenia
  • Kontakt
  • Patroni
    • Matka Boża z Pilar
    • Św. Jakub
  • Camino
    • Drogi w Polsce
    • Drogi pod opieką konfraterni
    • Przewodniki po drogach
  • O nas
    • Konfraternia
    • Statut
    • Reguła duchowa
    • Publikacje członków
    • Wywiady w radio
    • Członkowstwo
  • Strona archiwalna
santiago.org.pl

Pielgrzymi z Konfraterni doszli do Krakowa

Napisano dnia 2 lipca 202122 kwietnia 2022

W dniach 26 i 27 czerwca grupa 10 pielgrzymów konfratrów i sympatyków Konfraterni Świętego Jakuba Starszego pielgrzymowała odcinkiem Małopolskiej Drogi Świętego Jakuba, z Niegardowa przez Więcławice Stare do Krakowa. Dwudniowy etap był zwieńczeniem rozpoczętej 13 września 2020 roku w Katedrze Polowej, pielgrzymki Świętokrzyską Drogą Świętego Jakuba, na Święty Krzyż i Kotuszowa oraz do Krakowa.

Etap Niegardów – Więcławice Stare

Pielgrzymi na szlaku Małopolskiej Drogi Świętego Jakuba, w drodze z Niegardowa do Więcławic Starych

Pielgrzymi w ostatnią sobotę czerwca wyruszyli z Niegardowa. Pomodliwszy się do Świętego Jakuba, przy wejściu do świątyni, wyruszyli w kierunku Niegardowa Kolonii. Potem przez malownicze wzniesienie szli w kierunku Skrzeszowic. Zachwycały rozległe krajobrazy, rosnące przy ścieżce polne kwiaty. Widoczne były ślady gwałtownej burzy i ulewy, która dobę wcześniej przeszła nad tymi okolicami. Następnie przez Skrzeszowice, gdzie znajduje się kaplica, kapliczka oraz krzyż upamiętniający poległych w 1914 żołnierzy armii austrowęgierskiej, droga wiodła do Szczepanowic i Polanowic. Za tą ostatnią miejscowością po przekroczeniu pod wiaduktem linii kolejowej pielgrzymi weszli w leśny kompleks Goszcza. Tu szli urozmaiconą trasą, przy której napotkali kapliczkę Świętego Huberta, przy której chwilę odpoczęli. Kawałek dalej pielgrzymi spotkali rozległa polanę z tablicami edukacyjnymi, wiatą i miejscem na ognisko. Po wyjściu z lasu przez Wolę Więcławską, asfaltowymi drogami idąc to pod gorę to w dół, pielgrzymi już w deszczu doszli do Więcławic Starych, do kościoła świętego Jakuba.

Uroczystość w Więcławicach

W sanktuarium Jakubowym pielgrzymi uczestniczyli we Mszy świętej, na jej zakończenie zostali pobłogosławieni relikwiami świętego Jakuba Apostoła. Pielgrzymi modlili się w intencjach pielgrzymki, osobistych i w intencjach Ojca Świętego, pragnąc otrzymać łaskę odpustu zupełnego. W kościele miała miejsce, krótka ceremonia wręczenia ks. kan. Ryszardowi Honkiszowi patentu Członka Honorowego, nadanego przez Zgromadzenie Ogólne Konfraterni, w uznaniu jego zasług dla kultu świętego Jakuba i propagowaniu pielgrzymowania drogami Jakubowymi. Patent i odznakę Konfraterni oraz album o Katedrze Polowej, przekazali Kustoszowi sanktuarium świętego Jakuba i proboszczowi parafii w Więcławicach Starych: senior Marek Sokołowski i senior honorowy Jerzy Grzegorz Kazimierczak.

Noc pielgrzymi spędzili w pomieszczeniach parafialnych korzystają c z gościnności Czcigodnego Księdza Proboszcza i członka Honorowego Konfraterni. Pielgrzymi mogli podziwiać zabytkowy kościół i wielość dzieł prowadzonych, w tej sanktuaryjnej parafii świętego Jakuba.

Etap Więcławice – Kraków

W niedziele po Mszy świętej, pielgrzymi wyruszyli w kierunku Krakowa. Szli dawną drogą królewską przez Książniczki, gdzie swoje rodzinne gniazdo miała rodzina Strumiłłów. Następnie przez Dłubnię, Zarzecze, Młodziejowski Las, Bosutów i Sudól doszli do przedmieść Karkowa. Idąc przez dzielnice Krakowa, pielgrzymi doszli do rynku Wielkiego, gdzie pokłonili się Najświętszej Maryi Pannie, patronce kościoła Mariackiego. Sobotnio-niedzielne 40 kilometrowe pielgrzymowanie drogami Małopolski, przypominało hiszpańskie Camino, pogoda była dynamiczna, burzowa, upalna i gorąca. Pielgrzymi po krótkim pobycie w Krakowie, wyruszyli busem, z krótkim przystankiem w Szydłowcu, do Warszawy

Podsumowanie pielgrzymki

Pielgrzymowanie Świętokrzyską Drogą Świętego Jakuba, do września 2020 do czerwca 2021 roku, z Warszawy do Kotuszowa i następnie Małopolską Drogą Świętego Jakuba z Niegardowa do Krakowa, miało wymiar wspólnotowy i częściowo indywidualny. W okresie największego nasilenia epidemii nie były bowiem organizowane wspólne wyjazdy. Łącznie pielgrzymi, którzy przeszli wszystkie etapy, pokonali łącznie ok 340 kilometrów. Ich droga wiodła śladami pierwszych pielgrzymów polskich do Santiago de Compostela. Pątniczy szlak z katedry polowej Wojska Polskiego w Warszawie prowadził przez kościoły jakubowe: w Świerżach Górnych, Skaryszewie, Kotuszowie, Niegardowie i Więcławicach Starych. Członkowie i sympatycy Konfraterni św. Jakuba pielgrzymowali w intencji  Kościoła i Ojczyzny. Konfratrzy, którzy nie mogli wyruszyć na Drogę Jakubową, uczestniczyć w niej mogli duchowo, poprzez modlitwę w intencjach pielgrzymkowych do św. Jakuba oraz rozważanie tajemnic różańcowych. Zakończenie pątniczej wędrówki planowane pierwotnie w maju 2021 roku, opóźniło się o jeden miesiąc, jednak była to duża łaska, że w Roku Świętym Compostelańskim, pomimo trudności mogliśmy pielgrzymować, a było to możliwe ze względu na indywidualny lub w małych grupach – sposób pielgrzymowania Jakubowego.


Dziękujemy że Bóg dał dobrą pogodę i mimo trudności czas sposobny na wędrówkę i modlitwę drogami Świętego Jakuba.

Tekst i zdjęcia Marek Sokołowski

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Konfraternia Świętego Apostoła Jakuba Starszego przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego p.w.  Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

Ostatnie wpisy

  • Majowe pielgrzymki do warszawskich kościołów Jakubowych
  • Święto Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej im. Powstania Warszawskiego
  • Ze św. Jakubem od bł. Stefana do św. Wojciecha
  • Ogólnopolskie Forum Bractw i Konfraterni w Częstochowie
  • Uroczystość św. Stanisława biskupa i męczennika. Spotkanie miesięczne Konfraterni Świętego Jakuba

Jesteśmy też na Facebooku

  • facebook

Archiwum. Szukaj wpisów wg daty publikacji

©2022 santiago.org.pl | Powered by SuperbThemes & WordPress