Menu
santiago.org.pl
  • Św. Jakub
  • Camino
    • Drogi w Polsce
    • Drogi pod opieką konfraterni
  • O nas
    • Konfraternia
    • Statut
    • Reguła duchowa
    • Publikacje członków
    • Wywiady w radio
    • Członkowstwo
  • Kontakt
  • Ogłoszenia
  • Strona archiwalna
santiago.org.pl

Inauguracje Roku Jubileuszowego w kościołach stacyjnych

Napisano dnia 30 stycznia 202130 stycznia 2021

Rzyki: w Jakubowym kościele zainaugurowano Rok Jubileuszowy  

W Rzykach w Beskidzie Małym, gdzie znajduje się jeden z trzech stacyjnych kościołów pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła, zainaugurowano Jubileuszowy Rok św. Jakuba, uroczyście otwierając drzwi świątyni. Rozpoczęty 31 grudnia 2020 roku Rok Święty Jakubowy w Santiago de Compostela potrwa do końca 2022 roku.

Udekorowane odświętnie jubileuszowe wejście kościoła w Rzykach otworzyli dziekan andrychowski ks. prałat Stanisław Czernik i proboszcz miejscowej parafii ks. Krzysztof Moskal. Specjalnym młoteczkiem uroczyście zastukali w główne drzwi świątyni. Poświęcono także nowe figury Matki Najświętszej i św. Jakuba, a następnie wierni z relikwiami św. Jakuba weszli do świątyni na inauguracyjną liturgię. W diecezji bielsko-żywieckiej są trzy parafie, którym patronuje św. Jakub Apostoł. Jubileuszowy czas przeżywają wierni i pielgrzymi w Rzykach, Simoradzu i w sanktuarium Jakubowym w Szczyrku. Wszystkie miejsca znajdują się na szlaku Beskidzkiej Drogi Świętego Jakuba.

Niedawno bp Roman Pindel zauważył, że Rok Święty Jakubowy może być okazją do indywidualnego i rodzinnego pielgrzymowania do trzech kościołów na terenie diecezji bielsko-żywieckiej dedykowanych temu apostołowi. Zdaniem ordynariusza, to dobry sposób nawiedzania świątyń podczas pandemii. W Polsce odpust mogą uzyskać osoby, które w duchowej łączności z Jubileuszem Composteli do 31 grudnia 2021 r. nawiedzą w formie pielgrzymki którykolwiek z 48 kościołów stacyjnych i pobożnie wezmą tam udział w obchodach jubileuszowych lub pozostaną tam na pobożnym rozmyślaniu, kończąc je Modlitwą Pańską, Wyznaniem Wiary oraz wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny i Świętego Jakuba Apostoła.

Jednym z najstarszych szlaków pielgrzymkowych jest szlak do grobu św. Jakuba, który znajduje się w miejscowości położonej w hiszpańskiej Galicji – Santiago de Compostela. Szlak ten przebiega przez całą Europę. Penitencjaria Apostolska zdecydowała o wydłużeniu o rok obchodów Roku Świętego. Tym samym trwać on będzie przez cały 2021 i 2022 rok, ze względu na ograniczenia w pielgrzymowaniu związane z COVID-19. W 2022 r. mija 900 lat od pierwszego Roku Świętego Jakubowego, który przypada wtedy, gdy liturgiczne święto św. Jakuba (25 lipca) wypada w niedzielę.

rk/Rzyki

Inauguracja Roku Św. Jakuba w diecezji toruńskiej  

Mszą św. w kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Toruniu rozpoczął się 25 stycznia Rok Compostelański w diecezji toruńskiej. Ks. Piotr Roszak, kapelan Drogi św. Jakuba w diecezji toruńskiej, w homilii podkreślił trzy aspekty bramy, przez którą przeszli wierni, udający się na Eucharystię w kościele stacyjnym.

Pierwszy z nich to otwartość, podobna do tej, która charakteryzowała Jezusa przy wyborze apostołów. „Nie planujemy tej pielgrzymki z dokładnością do każdego szczegółu, kogo chcemy spotkać w alberdze, z kim porozmawiać. Nie ustawiamy sobie ludzi na kolejne dni czy etapy. Zostawiamy to Bożej Opatrzności, aby stawiała ludzi na drodze. Obyśmy potrafili w tym roku świętym przyjąć dar niespodziewanego współpielgrzyma, abyśmy byli otwarci, bo może to jest ten język Pana Boga, który najgłębiej trafi do naszego serca”. Drugie przesłanie bramy to wiara – niejednokrotnie trudna droga, ale i „siła, która rodzi się z zaufania w Boże obietnice”. Kaznodzieja zwrócił uwagę, jak ważne jest towarzyszenie na drodze wiary szczególnie młodym ludziom, ale jednocześnie nie podawanie im gotowych rozwiązań. „Wiara to nie jest zabetonowany trakt, jakiś tunel, w którym nie mamy łączności ze światem, ale kompas, który pozwala nam przejść i dotrzeć do końca”. Trzecim wymiarem symboliki bramy jest pokuta – prowadząca do wewnętrznej wolności – i przebaczenie. Zwracając uwagę na to, że pielgrzymka Camino de Santiago łączy się z przemianą serca, zachęcał, abyśmy w roku jubileuszowym pielgrzymowali drogami św. Jakuba i odkrywali jego dziedzictwo.

Toruńska świątynia pw. św. Jakuba leży na Szlaku Jakubowym, należy więc do kościołów stacyjnych. W samej diecezji toruńskiej mamy 9 parafii pod wezwaniem św. Jakuba. Główne uroczystości związane z Rokiem Compostelanskim odbędą się w Toruniu 25 lipca o godz. 13.00 w kościele pw. św. Jakuba Apostoła.

rc / Toruń. Źródło. Internetowy Dziennik Katolicki . Zdjęcie Bractwo Świętego Jakuba w Toruniu

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Konfraternia Świętego Apostoła Jakuba Starszego przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego p.w.  Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

Najnowsze wpisy

  • Święty Kazimierzu, spraw, aby klucze, które są do naszej duszy, do naszego serca, zawsze otwierały nas na to wszystko, co Boże
  • Skaryszew – Mirzec. Pielgrzymka Konfraterni Św. Apostoła Jakuba Starszego, po Świętokrzyskiej i Małopolskiej Drodze Świętego Jakuba
  • Na świętokrzyskim szlaku Armii Krajowej. Droga świętego Jakuba Wąchock- Bodzentyn
  • Pielgrzymie Walentynki, czyli pielgrzymka wotywna Seroki – Pawłowice – Niepokalanów
  • Ksiądz płk. Zbigniew Kępa laureatem Nagrody Fundacji Pamięci Rosy Bailly

Jesteśmy też na Facebooku

  • facebook

Archiwum. Szukaj wpisów wg daty publikacji

©2021 santiago.org.pl | Powered by SuperbThemes & WordPress