Święto Katedry Polowej Wojska Polskiego 12.03.2020

12 marca 2020 roku członkowie i sympatycy Konfraterni św. Jakuba wraz z kapelanami i wiernymi Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego świętowali 87 rocznicę konsekracji katedry polowej WP, do której Konfraternia jest afiliowana.

Uroczystość rozpoczęła Msza święta, której przewodniczył ks. płk SG Zbigniew Kępa. Koncelebransami byli: ks. płk Piotr Majka – były proboszcz katedry polowej WP oraz ks. por. Mateusz Korpak i  ks. ppor. Łukasz Siedlecki – wikariusze katedry. W liturgii Słowa uczestniczyli też członkowie Konfraterni. Jacek Niedbałka przeczytał fragment z Księgi proroka Jeremisza Błogosławiony, kto ufa Bogu (Jr 17, 5-10); Piotr Szarko czytał fragment Pierwszego Listu św. Pawła do Koryntian Jesteście Bożą budowlą (1 Kor 3, 9b-11. 16-17).

Ks. Zbigniew Kępa rozpoczął homilię od przypomnienia doniosłego przeżycia, jakim była konsekracja wojskowej świątyni. „Gość Niedzielny” w numerze 14 z 2 kwietnia 1933 roku szczegółowo opisywał to historyczne wydarzenie. „W niedzielę dnia 12 ub. m. odbyła się uroczystość konsekracji kościoła garnizonowego p. w. N.M.P. Królowej Korony Polskiej przy ul. Długiej w Warszawie. Ceremonie konsekracyjne rozpoczęły się o godz. 8-ej. Aktu konsekracji dokonał J.E. Ks. Arcybiskup Stanisław Gall w asyście licznego duchowieństwa wojskowego. Jednocześnie Jego Ekscelencja konsekrował nowo zbudowany wielki ołtarz oraz poświęcił nowe organy. Na zakończenie uroczystości Ks. Arcybiskup Gall odprawił pontyfikalną sumę, podczas której podniosłe kazanie o znaczeniu kościoła garnizonowego dla wojska wygłosił ks. prałat [Aleksander] Fajęcki.”

Po upływie 87 lat od tego wydarzenia, ks. płk Zbigniew Kępa pytał: „Dlaczego konsekracja katedry polowej Wojska Polskiego była tak ważnym wydarzeniem? Co się wtedy stało? Co trwa i nie przemija do dziś? To wspólnotowo-twórcza rola tej katedry. Ta świątynia to nie tylko przeszłość. W jej murach miały miejsce nie tylko doniosłe uroczystości i wydarzenia, które przeszły już do historii. W tej katedrze nadal gromadzą się wierni by wielbić Boga. Przychodzą tu żołnierze i funkcjonariusze różnych służb mundurowych, osoby świeckie pracujące w instytucjach wojskowych oraz ich rodziny, a także ci wszyscy, którzy pokochali to miejsce i darzą ten kościół dużym sentymentem.

Katedra polowa jest miejscem, w którym powstają i gromadzą się różne wspólnoty. Jedną z nich jest Konfraternia św. Jakuba. Siostry i Bracia z Konfraterni, pragnę wyrazić Wam wdzięczność za to, że tu przychodzicie, aby słuchać Słowa Bożego. Przy tej katedrze dzielicie się z innymi swoimi pielgrzymimi przeżyciami, a jednocześnie sami tu ubogacacie się. Katedra dla wielu z Was stanowiła punkt wyjścia na Drogę św. Jakuba, albo punkt powrotu z niej. To dzięki Wam ta katedra znalazła się na szlaku Jakubowym, który połączył Warszawę z Santiago de Compostela. Przez to katedra zyskuje wymiar nie tylko krajowy, ale europejski.

Dzięki Wam, Siostry i Bracia z Konfraterni, zwróciliśmy uwagę choćby na skrzydła średniowiecznego tryptyku umieszczonego obok prezbiterium, na którym w gronie Apostołów jest św. Jakub Starszy. Tu, w katedrze polowej Wojska Polskiego poznajemy tego Świętego i uczymy się naśladować Go w dawaniu świadectwa o Jezusie Chrystusie.

Dla Konfraterni katedra jest ważnym miejscem refleksji i modlitwy. W tym miejscu zrodziło się Stowarzyszenie Jakubowe. Katedra polowa WP połączyła nas w jedną wspólnotę – Konfraternię św. Jakuba. Jej prapoczątek stanowiło błogosławieństwo udzielone w 2012 roku, trzem pielgrzymom: Jerzemu, Łukaszowi i Ryszardowi, którzy wyruszali na szlak Jakubowy. Towarzyszyło im przeczucie, że ta pielgrzymka coś zmieni w ich życiu osobistym i rodzinnym. Dziś możemy powiedzieć, że Wasze działanie, Siostry i Bracia z Konfraterni, przydało więcej blasku, chwały i znaczenia tej katedrze.

Niech 87 rocznica konsekracji katedry polowej będzie dla nas dniem radości. Przeżywamy ją w trudnym czasie, kiedy walczymy z groźnym wirusem. Dla bezpieczeństwa własnego i współbraci zachowujemy fizyczną odległość między nami, ale przecież w tym dniu ważniejsze jest braterstwo i jedność ducha.” W czasie Mszy świętej zmienił się status trojga sympatyków Konfraterni św. Jakuba – stali się członkami Stowarzyszenia. Przysięgę, zgodnie z obowiązującym ceremoniałem poprowadzonym przez ks. płk. Zbigniewa Kępę, złożyli: Agata Sawera-Szarko, Adam Jabłonka i Dariusz Mańk. Senior Konfraterni, brat Marek Sokołowski, pasował każdego z nowo przyjętych Konfratrów, kładąc mu na ramieniu miecz, wzorem średniowiecznego rytuału przyjmowania do wspólnoty rycerskiej. Senior Honorowy, brat Jerzy Grzegorz Kazimierczak wręczył nowym członkom Stowarzyszenia Statut Konfraterni, Regułę duchową, modlitewnik „Święty Jakub. Opiekun Pielgrzymów” i obrazek z wizerunkiem patronki Konfraterni – Matki Bożej na Kolumnie (statua znajduje się w Bazylice Nuestra Señora del Pilar w hiszpańskiej Saragossie).

Senior Marek Sokołowski przypomniał, że członkami zwyczajnymi Konfraterni mogą być osoby przyjmujące cele statutowe Stowarzyszenia, będące wyznania rzymskokatolickiego, akceptujące nauczanie Kościoła katolickiego. Konfraternia Świętego Apostoła Jakuba Starszego przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, jest prywatnym stowarzyszeniem wiernych, zrzeszającym członków wywodzących się ze środowisk mundurowych oraz środowisk cywilnych, objętych posługą duszpasterską Ordynariatu Polowego WP. Protektorem Konfraterni jest Biskup Polowy Wojska Polskiego.

Po Mszy świętej uroczystość była kontynuowana w sali konferencyjnej. Po wysłuchaniu Słowa Bożego, które odczytał ks. Kępa i modlitwie, konfratrzy złożyli serdeczne życzenia imieninowe ks. kapelanowi Zbigniewowi i wręczyli mu upominek w postaci albumu wydanego z okazji jubileuszu Wojskowego Centrum Geograficznego. Gratulowali też Agacie, Adamowi i Darkowi ich decyzji wstąpienia do Konfraterni św. Jakuba, Apostoła Pańskiego. Dziękując Bogu za radość spotkania, konfratrzy – w obliczu rozszerzających się zagrożeń, w tym także zagrożeń duchowych – kolejny raz odczuwali silną więź i znaczenie braterskiej wspólnoty Jakubowej, skierowanej ku Chrystusowi. Pragnęli, aby tak jak św. Jakuba, także ich Pan uczynił swymi uczniami. Pragnęli jeszcze bardziej być wiernymi łasce, którą otrzymali w obfitości, poprzez Odkupienie i dar uczestnictwa w Bożym życiu. Na zakończenie spotkania ksiądz Kapelan pobłogosławił jego uczestników, a także tych członków Konfraterni, którzy z różnych przyczyn nie mogli przybyć na jubileusz 87 rocznicy konsekracji Katedry Polowej Wojska Polskiego.

Tekst – Ewa Wasiak, Marek Sokołowski

Zdjęcia – ks. Zbigniew Kępa, Marek Sokołowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *