Camino Day

Dzień 12 stycznia 2020 roku – to był „Camino Day” w Katolickim Centrum Kultury Dobre Miejsce w Lesie Bielańskim. Patronat nad wydarzeniem objęła Ambasada Hiszpanii w Polsce. Organizatorzy zaproponowali program, który przyciągnął około 300 widzów, wśród których były członkinie Konfraterni św. Jakuba – Beata Mizerska, Zofia Gołacka, Ewa Wasiak. Wygłoszone prelekcje i pokazy wywołały duże zainteresowanie i szereg pytań ze strony słuchaczy.

Jerzy Grzegorz Kazimierczak, honorowy Senior Konfraterni, zaprezentował postać św. Jakuba oraz jego wizerunki w kilkudziesięciu kościołach na Drogach Jakubowych w Polsce, Czechach, Niemczech, Szwajcarii, Francji, Hiszpanii i Portugalii. Franciszek Mróz z Bractwa św. Jakuba w Więcławicach Starych przedstawił wielopłaszczyznowo „Pielgrzymowanie Polaków do Santiago de Compostela – przeszłość i teraźniejszość”. Agata Muszyńska, ekspert ds. turystyki, ciekawie ukazała kulturę regionów Hiszpanii, na którą składają się także symbole i ciekawostki, co nie zostało przez autorkę pominięte. Przemysław Chlebicki, podróżnik i fotografik, właściciel Sklepu Podróżnika w Warszawie oraz Kamila Pasławska z Konfraterni św. Jakuba mówili o praktycznych aspektach pielgrzymowania drogami Jakubowymi.

Zostały pokazane dwa filmy pełnometrażowe ukazujące trud i zmęczenie, ale przede wszystkim radość i uśmiech pątników Jakubowych docierających do celu pielgrzymki. Ślady stóp – to film drogi, w którym widz staje się pielgrzymem i wraz z bohaterami dostaje szansę na odkrycie swojej drogi życia, swojego Camino. Drugi film, Droga życia pokazuje pielgrzyma, który „bierze urlop” od swego bezpiecznego, wygodnego życia w Kalifornii i wyrusza w trudną i niepewną drogę do Santiago de Compostela.

W Galerii Krużganek została zaprezentowana wystawa fotograficzna prac Manula Valcárcel Cape, hiszpańskiego artysty zajmującego się fotografią dokumentalną, „Camino de Santiago – współczesne doświadczenie pielgrzymowania”. Gość Camino Day, Ambasador Królestwa Hiszpanii w Rzeczpospolitej Polskiej Francisco Javier Sanabria Valderrama wygłosił okolicznościowe przemówienie, w którym podkreślił rosnącą liczbę Polaków na Camino. Poza Warszawą, wystawa będzie gościć w dziewięciu polskich miastach m.in. we Wrocławiu i w Krakowie. Jest jednym z elementów przygotowań do Jubileuszowego Roku Jakubowego 2021. Wystawę tworzy dziewiętnaście obrazów o wielkiej sile emocjonalnej i towarzyszący im film video. Pięknie ukazana przyroda, bogate dziedzictwo historyczne i artystyczne, miasta i miasteczka oraz spotkania i wspólne pielgrzymowanie z innymi pątnikami sprawiają, że widz czuje w tych obrazach mieszaninę głębokich uczuć i emocji. Wystawa pokazuje ogromne znaczenie i światowy wydźwięk Drogi do Santiago de Compostela, tysiącletniego szlaku, któremu Rada Europy w 1987 roku przyznała tytuł Europejskiego Szlaku Kulturowego, a w 1993 roku został wpisany przez UNESCO na listę Światowego Dziedzictwa. Przemierzany przez stulecia przez pielgrzymów różnych narodów i kultur, Camino de Santiago stanowi ważną część pamięci Europy, kontynentu o wspólnej dla Europejczyków przeszłości i własnych korzeniach kulturowych i duchowych.

Camino Day w Dobrym Miejscu spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem ze strony widzów. Kolejne edycje tego wydarzenia są planowane w przyszłych latach.

Tekst – Ewa Wasiak Zdjęcia – Karol Regulski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *