Ze stolicy na Górę św. Jakuba. Pielgrzymka Konfraterni św. Jakuba. Etap 2. Płochocin – Niepokalanów

8 września 2019 r. Konfraternia św. Jakuba rozpoczęła pielgrzymkę weekendową „Ze stolicy na Górę św. Jakuba”. Tak w średniowieczu zwana była Góra św. Anny. Zakończenie pielgrzymki planowane jest w czerwcu 2020 r. Jest pięć intencji tej pielgrzymki: o beatyfikację Stefana kard. Wyszyńskiego; o błogosławieństwo dla Ordynariatu Polowego w setną rocznicę jego ustanowienia; o błogosławieństwo dla Protektora Konfraterni św. Jakuba bp. polowego ks. gen. Józefa Guzdka i Opiekuna Duchowego Konfraterni ks. płk. Zbigniewa Kępy; o orędownictwo Boże dla członków Konfraterni św. Jakuba, zwłaszcza pielgrzymujących w danym dniu, oraz ich rodzin; w intencji zmarłych członków i przyjaciół Konfraterni. Konfratrzy, którzy z różnych powodów nie mogą wyruszyć na drogę Jakubową, uczestniczą w pielgrzymce duchowej i w łączności z idącymi odmawiają w dniu pielgrzymki modlitwę różańcową w intencjach pielgrzymkowych oraz modlitwę o beatyfikację Stefana kard. Wyszyńskiego.

W niedzielę 22 września 2019 r. pielgrzymi z Konfraterni św. Jakuba (13 osób) kontynuowali swą pąć. Rannym pociągiem dotarli z Warszawy do Płochocina, skąd ruszyli w kierunku Sanktuarium Matki Bożej Prymasowskiej Wspomożycielki w Rokitnie k. Błonia. Droga wiodła doliną Utraty i Mrowny, gdzie na żyznych glebach dojrzewają warzywa okopowe. W Rokitnie pątnicy uczestniczyli w niedzielnej Mszy św., którą sprawował miejscowy proboszcz ks. Kazimierz Ambroziak FDP.

W średniowieczu w Rokitnie funkcjonowały dwie parafie. Dwa kościoły i dwie parafie obok siebie to rzecz niespotykana w ówczesnym Kościele polskim. Tłumaczyć ją można jedynie tym, że jedna parafia była grodzka (parafia św. Wojciecha), a druga wiejska (parafia św. Jakuba). Kościół św. Wojciecha, jako starszy należy odnieść do czasów organizowania życia kościelnego w tej części Mazowsza tj. do roku 1075 (początki archidiakonatu mazowieckiego). Parafia św. Wojciecha istniała do poł. XVII w. Od tego czasu praca duszpasterska skupia się w kościele Św. Jakuba, w którym znajduje się łaskami słynący obraz Najświętszej Maryi Panny ocalały z pożogi wojennej w 1915 roku, gdy kościół został zniszczony. W czerwcu 1966 r. przed tym obrazem modlił się ks. kardynał Stefan Wyszyński prosząc o błogosławieństwo na obchody milenijne. Pielgrzymował do tego miejsca jeszcze wiele razy i to on nazwał Matkę Bożą, przestawioną na obrazie, Wspomożycielką Prymasowską. Obecnie parafia w Rokitnie nosi wezwanie Wniebowzięcia NMP; o dawnym patronie informują tablice w środku i a zewnątrz świątyni.

Z Rokitna Pielgrzymi Jakubowi przeszli do Błonia, gdzie krótko odpoczywali przy kościele św. Trójcy. Następnie przez Bieniewice, Bożą Wolę idąc w pełnym słońcu, pośród pól malowanych kwieciem rzepaku, w ostatni dzień lata A.D. 2019 dotarli do Niepokalanowa. Po krótkiej modlitwie w Bazylice Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask (kościół pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP) udali się na pobliską stację kolejową, skąd powrócili do Warszawy.

Łukasz Stefaniak, Ewa Wasiak
fot. Ewa Wasiak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *